Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

ASHPËRSISHT/ Trump sulmon protesuesit “Black” nga Mali Rushmore: Ju, fashistë ultra të majtë!

Presidenti Trump sulmoi “turmat e zemëruara” të cilët u përpoqën të shkatërrojnë monumente drejtuesve të Konfederatës dhe figura të tjera historike duke paralajmëruar mijëra ndjekës në Malin Rushmor që protestuesit po përpiqeshin të fshinin historinë amerikane.

Në ditën kur një numër rekord i rasteve të reja COVID u raportuan në shtatë shtete të SHBA-së, pandemia hyri në rrethin e afërt të Trump. Kimberly Guilfoyle, një zyrtar i lartë i fushatës zgjedhore dhe e dashura e djalit të tij Donald Trump Jr., dolën pozitivë në Dakotën e Jugut para fjalimit të Trump, por sipas zyrtarit të fushatës Sergius Gore. Trump Jr. ka rezultuar negativ.

Në këtë tubim, rreth 7.500 njerëz u futën në amfiteatër dhe shumë nuk mbanin maska, duke kundërshtuar kështu zyrtarët e shëndetit publik, të cilët u kërkuan amerikanëve të shmangnin tubimet masive për të ngadalësuar përhapjen e infeksionit.

Duke folur poshtë malit mbi të cilin janë gdhendur figurat e katër presidentëve amerikanë, Trump paralajmëroi se protestat kundër pabarazisë racore në shoqërinë amerikane kërcënojnë themelet e sistemit politik amerikan.

“Mos u mashtroni, qëllimi i këtij revolucioni kulturor të së majtës është rrëzimi i Revolucionit Amerikan,” tha Trump.

“Fëmijët tanë në shkolla janë mësuar të urrejnë vendin e tyre,” shtoi ai.

“Kopshti i heronjve”

Trump njoftoi se do të krijojë “Kopshtin Kombëtar të Heronjve Amerikanë”, të cilin e përshkroi si një park të madh me statuja të “amerikanëve më të mëdhenj”, por nuk zbuloi detaje të tjera.

Gjatë protestave mbarëkombëtare pas vdekjes së afrikano-amerikanit George Floyd i cili u mbyt nga një oficer policie i bardhë në Minneapolis, statuja të gjeneralëve të Konfederatës që drejtuan një rebelim kundër qeverisë amerikane gjatë luftës civile 1861-65 u shkatërruan në disa qytete.

Protestuesit gjithashtu u përpoqën pa sukses të rrëzojnë një statujë të Presidentit Andrew Jackson para Shtëpisë së Bardhë. Jackson, i njohur për vendimet e tij populiste, ishte një pronar skllevërish dhe dëboi mijëra indianë nga shtëpitë e tyre.

“Turma të tërbuara po përpiqen të rrëzojnë statujët e krijuesve tanë, të përdhosin monumentet tona më të shenjta dhe të fillojnë një valë dhune në qytetet tona,” tha ai.

Trump kërkon të paraqitet para publikut si një drejtues që mbron fuqimisht rendin dhe paqen në vend.

Trump kundërshton propozimet për të riemërtuar bazat ushtarake amerikane që mbajnë emrat e gjeneralëve të Konfederatës dhe ka shpallur dënime të ashpra për ata që shkatërrojnë statuja.

Tubimi nuk ishte parazgjedhor por Trump përmendi të gjitha temat e rëndësishme nga fushata zgjedhore në përpjekje për të mobilizuar bazën e tij elektorale përpara zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit, ku kërkon një mandat të dytë.

“Fashizmi ultra i majtë”

Ka një fashizëm ultra të majtë që kërkon besnikëri të pakushtëzuar. Nëse nuk e flisni gjuhën e tyre, kryeni ritualet e tij, përsërisni frazat e tyre dhe ndiqni urdhërat e tyre, atëherë do të censuroheni, persekutoheni, listoheni në të zezë, persekutoheni dhe ndëshkoheni. Kjo nuk do të ndodhë me ne.” tha ai.

Në Mount Rushmore, në të cilin janë gdhendur personazhet e George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt dhe Abraham Lincoln, nuk janë lëshuar fishekzjarre që nga viti 2009 për shkak të mbrojtjes së mjedisit.

Trump bëri thirrje për lëshimin e tyre dhe autoritetet e Dakotës së Jugut thanë që pyjet përreth ishin “forcuar” dhe ishin bërë më elastike ndaj zjarreve të shkaktuara nga fishekzjarret e mëparshme në zonën e mbrojtur natyrore, dhe theksuan gjithashtu se teknologjia e fishekzjarreve kishte përparuar.

Indianët që protestuan para ardhjes së Trump u arrestuan për bllokimin e rrugës. Ata kritikuan ardhjen e Trumpit për rrezikimin e përhapjes së COVID-19 dhe festimin e Ditës së Shtetit të Shteteve të Bashkuara në një zonë të shenjtë për ta.

Dakota e Jugut është një fortesë e fortë e republikanëve dhe nuk është aq e prekur nga virusi korona si shtetet e tjera, por në qarkun ku ndodhet Mount Rushmore, numri i rasteve është dyfishuar në muajin e kaluar.

Trump do të mbajë një festë zyrtare të Ditës së Shtetit në Uashington. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts