Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Super League e zhurmshme: ç’po ndodh mes UEFA-s kundër Realit, Barcelonës dhe Juventusit

Shoqata Evropiane e Futbollit (UEFA) pezulloi përkohësisht procedurat disiplinore kundër Real Madrid, Barcelona dhe Juventus, të cilët ende nuk kanë hequr dorë nga projekti i Super League Evropiane.

UEFA filloi procedimet disiplinore në 25 maj për një shkelje të mundshme të rregullave të saj dhe media spekuloi se të tre klubet mund të ndalohen të garojnë në Ligën e Kampionëve për dy vjet.

Nëntë klubet e tjera (Manchester United, Manchester City, Liverpool, Arsenal, Chelsea, Tottenham, Milan, Inter dhe Atletico Madrid) që hoqën dorë shpejt nga projekti i Superligës për shkak të kërcënimeve të sanksioneve të ashpra tashmë janë vendosur me UEFA dhe kanë marrë gjoba të lehta.

Presidenti i UEFA-s, Alexander Ceferin tha në fillim të këtij muaji se udhëheqësit e Juventusit, Real Madridit dhe Barcelonës po kërcënonin organizatën që ai drejton.

Në një intervistë me British Telegraph, Ceferin deklaroi se klubet këmbëngulin që projekti Super League ende ekziston dhe pyeti se si është e mundur që ata dëshirojnë të luajnë në Ligën e Kampionëve.

“Ata dolën me një deklaratë nga Super League dhe ajo ende ekziston, dhe dy ditë më vonë dërguan një kërkesë për të luajtur në Champions League. Pra, ata janë në Superligë dhe jashtë Champions League, por ata duan të jenë në Champions League? Ata thanë që Champions League ka mbaruar, por ata ende duan të luajnë në të?”, pyeti Ceferin.

Ai shtoi se të tre klubet tani po kërcënojnë një proces gjyqësor dhe se komunikimi me organizatorët e projektit është i vështirë.

Konkurrencë e re

“Eshtë e çuditshme të komunikosh me ta kur ata u zhdukën brenda natës dhe nuk janë kthyer deri më tani,” tha presidenti i UEFA. “Gjithçka që morëm ishin disa letra. Unë nuk i kam lexuar, por shërbimi ynë juridik thotë se ka letra kërcënuese në çdo mënyrë”, tha njeriu i parë i UEFA-s.

Dymbëdhjetë klube evropiane të futbollit arritën një marrëveshje në Prill për të filluar një konkurs të ri, Super League, pavarësisht kundërshtimit nga Federata Evropiane e Futbollit (UEFA).

Një deklaratë e përbashkët tha se Super League do të drejtohet nga klube themeluese duke përfshirë Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, ​​Inter, Juventus, Liverpool, Manchester United, Manchester City, Real Madrid dhe Tottenham.

UEFA reagoi shprehimisht dhe shpalli sanksione për klubet e Superligës, por edhe për lojtarët e klubeve që luajnë në atë garë, të cilave do t’u ndalohet të luajnë për ekipet kombëtare të vendeve të tyre. Shumica e klubeve kanë njoftuar se po tërhiqen nga projekti, me përjashtim të Barcelonës, Real Madrid dhe Juventus. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts