Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Si me Shqipërinë nën Ylli Bufin: ky vend ka dhe “pak ditë” bukë

Koreja e Veriut është një vend që mund të mbarojë ushqimin për vetëm dy muaj!

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong pranoi disa ditë më parë se kishte një problem me ushqimin e popullatës, në një takim me udhëheqësit.

Ai u bëri thirrje udhëheqësve për të zgjidhur këtë “situatë të tensionuar”, dhe tha se ky problem u shkaktua nga dështimi i sektorit bujqësor në përmbushjen e planit të prodhimit të grurit për shkak të dëmit të shkaktuar nga tajfuni vitin e kaluar.

Ai gjithashtu u tregoi qytetarëve se si duhet të përgatiten për masat e zgjeruara kundër COVID-19.

Vini re se Koreja e Veriut ka qenë subjekt i sanksioneve të ashpra ndërkombëtare për shkak të programit të saj të armëve bërthamore.

NK News shkruan se çmimet e ushqimeve janë rritur dhe se një kilogram banane kushton sa 45 dollarë, që është rreth 71 KM.

Koreja e Veriut u detyrua gjithashtu të mbyllë kufijtë e saj me Kinën për të parandaluar përhapjen e infeksionit COVID-10, duke çuar në mungesë të ushqimit dhe karburantit.

Kim Jong sugjeroi gjithashtu “racionalizimin e ushqimit” si një zgjidhje për problemin.

Kujtojmë se në vitet e para 91-shin, ish-kryeministri socialist Ylli Bufi do deklaronte në një mbledhje qeverisë se “ka vetëm 6 ditë bukë”, si presion ndaj opozitës që po braktiste një qeveri koalicioni. Kjo çoi në kaos në disa qytete të vendit në kërkim të miellit për bukë, ku në Fushë Arrëz, si pasojë e shembjes së një magazine, u shuan disa jete që ishin nën panik. /tesheshi.com/   

auto pjese dak

Related posts