Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

TIPI/ Shuplaka tronditëse: kush është njeriu që goditi Emmanuel Macron

Njeriu, i cili goditi me shuplakë Presidentin francez Emmanuel Macron, është pajtimtar i disa kanaleve të ekstremit të djathtë në YouTube dhe një tifoz i rrethimit mesjetar.

Një burim policor e identifikoi të dyshuarin si 28-vjeçarin Damien Tarel, i cili nuk ka të dhëna policore.

Ai është në paraburgim dhe është nën hetim dhe pritet të akuzohet për sulm ndaj një figure publike, një vepër që mbart një dënim maksimal prej tre vjet burg dhe një gjobë prej 45,000 euro.

Macron, i cili po udhëtonte në vend pas pandemisë, më pak se një vit para zgjedhjeve presidenciale, u sulmua të martën në jug të Francës ndërsa përshëndeti një grup të vogël vëzhguesish.

Video e sulmit u përhap shpejt në mediat sociale.

Kjo tregon se Tarel goditi Macron dhe bërtiti “Poshtë Macronia” dhe “Montjoie, Saint-Denis”, e cila ishte një thirrje beteje e ushtrisë franceze ndërsa vendi ishte ende monarki.

Një burim pranë hetimit e përshkroi Tarelin si dikë që është “budalla …”.

Ai drejtoi një klub lokal të arteve marciale të përqendruar në artet marciale historike evropiane, duke përfshirë skermën tradicionale.

Macron tha se nuk kishte frikë për sigurinë dhe vazhdoi të shtrëngonte duart me njerëzit pas shuplakës.

Në një intervistë për gazetën Dauphine Libere, ai tha se shuplaka ndaj tij ishte një “ngjarje e izoluar” dhe një akt “budallallëku”.

Macron ka qenë një shënjestër e qytetarëve më parë.

Në vitin 2016, kur ai ishte ministër i Ekonomisë, përfaqësuesit e sindikatës hodhën vezë ndaj tij për shkak të reformës në punë, dhe dy vjet më vonë ai ishte shënjestra e demonstruesve anti-qeveritarë.

Zëdhënësi i qeverisë Gabriel Attal njoftoi se Macron do të vazhdonte udhëtimin e tij sipas planit dhe të qëndronte në kontakt me publikun francez. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts