Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rrëfimi tronditës i Shenasi Ramës: Si më kaloi plumbi pranë më 2 Prill 1991. Arben Broci u vra se donte të ndalte gjakderdhjen

 

Shenasi Rama, profesori i New York University, nismëtari i lëvizjes studentore por i mënjanuar më pas nga Sali Berisha, ka dhënë një version të ri për ngjarjet e tmerrshme të 2 Prillit 1991. Nga shtëpia e tij në St Agustine, në Florida, pak minuta më parë professor Rama, shkodrani që ka qenë bashkë me disa të huaj më datën 2 Prill thekson se mund të kishte gjakderdhje më të madhe, madje edhe më herët në janar 1991 qe u ndalua…

Funeral for Skodra MartyrsDeklarata e plotë  

“Sot është një ditë e veshtirë në historinë e shqiptarëve. Shoku im Ben Sulo më kujtoj atë ditë që unë kurrë nuk kam dashtë me e përmendë. Ben Broci ka kenë i heshtur, student i spikatur në Lëvizjen Studentore, shumë i repektuar nga të gjithë, nuk e ka pasë atë përgatitje me kenë politikan, por shok e mik i mirë i joni, kemi punue bashkë, komshi i vjetër, dhe që e kam njohur qysh femijë se jemi rritë në një rrugicë në Zdrale. i mënjanuar si kam qenë, mundem me thanë se e kam ditë mirë çka ka me ndodhë, kam ikë nga Shkodra fshehtas me disa të huaj mbrëmjen e 1 Prillit, kemi ba disa takime, dhe në mengjesin e 2 Prillit kam ngritë të gjithë delegacionet e Europës që ishin në Hotel Dajti me i nisë për Shkodër e me ndalë gjakderdhjen. Kam shkue edhe në zyrën e dikujt para orës 8:00 e ky zotnia më tha se nuk kishte çka me ba. Ka kenë diçka që ishte vendosë me kohë. Kam kenë besoj me Marco Panella e një makine tjetër me njerez të tyre… ishte edhe Kraja, nje student i italishtes, si përkthyes në mos gaboj, anipse italishtja e ime ishte shumë e mirë, e na kanë mbajtë në Bushat për një ore e gjysem; nuk e ndalëm atë që kishte me ndodhë, por mendoj se një nga arsyet pse nuk shkoj ma keq, sepse kishte mundë me shkue edhe ma keq, ka kenë edhe prania e kërcënimi se do të kalohej ai postbllok me makinë nga këta të huajt pa pyetë për policinë.

Foto origjinale corbis
Foto origjinale corbis

Ka shumë gjana që kanë ndodhë në ato dy -tre dite, dhe gjithkush mundet me tregue të vetat… Më 3 Janar 1991 e kam ndalue turmen me sulmue Komitetin e Partisë, ama më 2 Prill, Shkodra i besoj Azem Hajdarit, deputetit të vet nga Tropoja, Pjetër Tomës, Ali Spahisë e do plehrave të tjerë që kanë dashtë që shqiptarët me u vra ndër vedi dhe e ka pague e do ta pagojë shumë me randë ketë lloj sjelljeje. kur e futem ne dhe Ben Brocin kam ndenjë urtë por kam ecë para funeralit, i vetëm, me një plumb që ka kenë nisë për mue e mbas meje kam pase bash ata që e kanë nisë atë plumb. Sot, që jam në shtepinë time, e në qytetin tim ku ndjehem mire, në St. Augustine, Florida, mendoj për atë që ka ndodhë 24 vjet ma parë dhe ndjej vetëm keqardhje për kohën e humbur, për brezat e shkatërruem, për vullnetin e shpërdoruem, dhe për talljen që është luejte me atë qytet që nuk iu ka besue djemve të vet por atyre që kanë dashtë vetëm me e përdorue dhe e kanë përdorue si kanë dashtë. Ben Broci u prehte në paqe sepse është vra kot, por sakrifica e tij nuk duhet me u çnderue e keqpërdorue, sepse ashtu vazhdon krimi që u luejt në atë ditë. Ne shokët e tij do ta nderojmë përjetë sakrificën e tij sublime sepse u vue midis turmes e plumbave dhe dha jeten për me ndalë gjakderdhjen. RIP”.

(tesheshi.com)

auto pjese dak

Related posts