Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rama tubon BE-në dhe rajonin në Tiranë, Rama: Mirëserdhët, pse duhej të vinit

Një samiti i liderëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor filloi sot në Tiranë, ku fokusi i diskutimit është ekonomia dhe bashkëpunimi rajonal.

Samiti i Tiranës, i organizuar nga kryeministri Edi Rama, do të nxjerrë në pah rëndësinë e bashkëpunimit rajonal dhe mbështetjen e vazhdueshme për iniciativat e përbashkëta për të forcuar dhe mobilizuar potencialin ekonomik rajonal dhe forcimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë, në një rajon ekonomikisht të varfër, ndërsa disa vende nga e kaluara e luftës e viteve 1990.

Në samit marrin pjesë Komisioneri i BE për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Oliver Varhelyi, kryeministri s Edi Rama, ai i Kosovës Albin Kurti, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, Presidenti i Malit të Zi Milo Gjukanoviç, kryeministrja e Serbisë Ana Brnabic dhe Zoran Tegeltija si kryetar i Këshillit të Ministrave të Bosnjes.

Vendet e Ballkanit Perëndimor po përpiqen të bëhen anëtarë të Bashkimit Evropian, por kushtet e vendosura atyre nga Brukseli zyrtar, veçanërisht në lidhje me sundimin e ligjit dhe luftën kundër korrupsionit, janë ende shumë për shumë qeveri të rajonit.

Në mënyrë që të mbajë së bashku vendet e Ballkanit Perëndimor, për të zvogëluar ndikimin e fuqive të tjera, kryesisht Rusisë dhe Kinës, Bashkimi Evropian ka kërkuar vazhdimisht të ndihmojë rajonin, duke përfshirë ndihmën ekonomike.

Më parë këtë muaj, BE arriti një marrëveshje mbi një paketë ndihme prej 14.2 miliardë euro për vendet e Ballkanit Perëndimor, të përshkruar nga eurodeputeti kroat Tonino Picula si një “investim afatgjatë në të ardhmen evropiane të Ballkanit Perëndimor”.

Paketa gjigande ekonomike IPA III për periudhën 2021-2027 do të përdoret për të ndihmuar zbatimin e reformave të lidhura me BE në shtatë vende përfituese – Shqipëri, Bosnjë, Kosovë, Mal të Zi, Maqedoni Veriore, Serbi dhe Turqi.

Në hapje të samitit, kjo qe fjala përshëndëtese e mikëpritësit Edi Rama:

 “Ju faleminderit shumë që pranuat ftesën në një kohë kaq të shkurtër dhe jam vërtetë i lumtur që t’ju uroj mirëseardhjen secilit prej jush në Tiranë.

Pjesëmarrja juaj në këtë samit të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor në Tiranë është një shenjë e qartë e vullnetit tonë për të marrë autorësi rajonale të zbatimit të planit të BE-së, planit ekonomik dhe të investimeve për Ballkanin Perëndimor dhe të tregut të përbashkët rajonal.

Jam shumë mirënjohës posaçërisht Komisionerit të Bashkimit Europian që e nisi dhe e promovoi këtë plan të madh si një instrument kyç që do të na ndihmojë të rimëkëmbemi ekonomikisht në një epokë post pandemike, të punojmë mbi rezistencën social ekonomike, të na ndihmojë e të shkojmë drejt rritjes së qëndrueshme e të ndërtojmë mbi tranzicionin e gjelbër dhe digjital të ekonomive tona. Faleminderit për disponibilitetin për të qenë këtu!”, u shpreh Rama. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts