Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

KUJTIMET/ Obama te “Toka e Premtuar”: ç’shije më lanë Merkel, Erdogan, Putin

Në librin e ri me kujtime, të titulluar “Toka e Premtuar”, ish-Presidenti i SHBA Barak Obama, ndër të tjera, flet për takime me liderë të shumtë të botës, duke përshkruar atë që mendon për ta.

Në një libër që shiti mbi 890,000 kopje në 24 orë, Obama kujton udhëtimet e tij nëpër botë kur ishte presidenti i 44-të i Shteteve të Bashkuara, duke veçuar që u impresionua fort nga Angela Merkel, Vladimir Putin dhe Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, shkruan BBC

Për Merkelin, Obama tha se ajo ishte “këmbëngulëse, e sinqertë, intelektualisht rigoroze dhe nuhatëse e talentuar”. Ish-presidenti vëren se ajo ishte fillimisht skeptike ndaj tij për shkak të retorikës së tij sublime dhe aftësive të të folurit.

“Unë nuk u ofendova, duke besuar se për udhëheqësen gjermane, një neveri ndaj demagogjisë së mundshme ishte ndoshta e shëndetshme,” shkruan Obama në libër.

Obama zbuloi se udhëheqësi turk Rexhep Tajip Erdogan ishte “i përzemërt dhe në përgjithësi u përgjigjej kërkesave të mia”.

“Por sa herë që e dëgjoja duke folur, kisha përshtypjen e fortë se angazhimi i tij për demokraci dhe shtetin e ligjit mund të zgjaste vetëm për sa kohë që ai siguroi pushtetin e tij,” shkroi Obama.

Obama gjithashtu i kushtoi një pjesë të librit të tij liderit rus Vladimir Putin. Ai e përshkruan Putinin si një njeri që i kujtoi politikanët e vjetër që takoi në fillim të karrierës së tij politike në Çikago. Ai shkruan se ishte “si shefi i një departamenti, por me bomba bërthamore dhe veton nga Këshilli i Sigurimit të KB”.

“Putini në fakt më kujtoi llojet e njerëzve që përdornin makinën në Chicago ose Tamana Hall (një organizatë politike në Nju Jork) – personazhe të ashpër, me mendje në rrugë, jo-sentimentalë që dinin se çfarë dinin, të cilët kurrë nuk u larguan nga përvojat dhe që e konsideronin patronazhin, ryshfetin, mashtrimin dhe dhunën e herëpashershme si mjete legjitime të tregtisë “, shkruan ai në “Tokën e Premtuar”. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts