Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

NORMALITETI/ Pa panik: Ç’ndodhi në Zvicër me një të prekur 70 vjeç nga koronavirusi?

Autoritetet zvicerane kanë raportuar rastin e parë të koronavirusit në këtë vend. Personi i infektuar është një burrë 70-vjeçar nga kantoni jugor i Ticino-s, në kufirin italian.

“Personi i infektuar ishte në Itali, afër Milanos, rreth 10 ditë më parë,” sipas një deklarate të Ministrisë së Shëndetësisë zvicerane.

Shembulli i Zvicrës tregon se si pacientët, mjekët dhe institucionet e kujdesit shëndetësor duhet të përgjigjen. Gjithçka kaloi e qetë, pa panik.

Njeriu i infektuar me koronavirus nuk shkoi në ambulancë, por kontaktoi direkt me mjekun e tij, shpjeguan autoritetet kantonale. Kur gjendja e tij u përkeqësua pas disa ditësh, mjeku e ekzaminoi.

Të dy veshën maskën si masë paraprake sepse mjeku ishte në dijeni se ishte një rast i dyshimtë, shkruan Blick.

Pas kësaj, mjeku iu drejtua specialistëve dhe e dërgoi pacientin në spital, ku u izolua. Pastaj testi tregoi se burri mbante një koronavirus.

Sidoqoftë, burri 70-vjeçar po shërohet, vuri në dukje një mjek kantonal nga Ticino. Ai do të mbahet në spital për masa sigurie pasi rekomandohet një karantinë 14-ditore.

Infektologu Christian Garzoni vuri në dukje se as personi i infektuar dhe as personeli i spitalit nuk ishin në rrezik.

Kujtojmë se në veri të Italisë, jo larg nga kantoni i Ticino-s, numri i humbjeve njerëzore ka shkuar në 11. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts