Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Mosmarrëveshja: Elizabeth vendos mbi veshjen e princave në varrimin e Philip-it

Mbretëresha Britanike Elizabeth vendosi në një mosmarrëveshje mbi veshjen e anëtarëve meshkuj të familjes mbretërore në funeralin e burrit të saj Princit Philip.

Princi Philip vdiq javën e kaluar në moshën 99 vjeç dhe varrimi i tij do të jetë në Kështjellën Windsor të shtunën.

Tradicionalisht në raste të tilla anëtarët e familjes mbretërore janë me uniforma ushtarake që pasqyrojnë tituj ushtarakë nderi, por problemi ka lindur rreth uniformave ushtarake të princave Harry dhe Andrew.

Harry, 36 vjeç, i cili la detyrat mbretërore dhe humbi nderimet ushtarake pasi u transferua në SHBA.me gruan e tij Meghan dhe djalin Archie, sipas mediave britanike, donte të shihte gjyshin e tij me uniformën që kishte veshur për dasmën e tij.

Andrew, 61 vjeç, i cili u tërhoq nga detyrat zyrtare mbretërore pas një skandali që përfshiu amerikanin e pasur Jeffrey Epstein i akuzuar për mashtrim të vajzave, donte të ishte me uniformën e një admirali në funeralin e babait të tij, sipas raporteve të mediave.

Historia u ndërlikua më tej nga fakti se dy princat ishin të vetmit që ishin në shërbim aktiv ushtarak, Harry në Afganistan dhe Andrew në 1982 në konfliktin në Ishujt Falkland.

Pallati Buckingham nuk pranoi të komentonte, por Daily Mail raportoi se Mbretëresha kishte vendosur që të gjithë anëtarët meshkuj të ishin me kostume të errëta. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts