Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Media amerikane: Rritje e zemërimit të demokratëve ndaj Izraelit

Uebfaqja amerikane The Hill raporton se zemërimi po rritet në mesin e demokratëve të SHBA-së për sjelljen e Izraelit në Lindjen e Mesme, veçanërisht pas përshkallëzimit të fundit në Jeruzalem dhe Rripin e Gazës, i cili vrau më shumë se 20 palestinezë, përfshirë nëntë fëmijë dhe plagosi qindra.

Hill, në një raport të kolumnistit Niall Stanage, thotë se gjenerata e hershme e demokratëve ishte e prirur fuqimisht për idenë se Izraeli është një aleat i fortë i Shteteve të Bashkuara.

Gjithashtu, kritika amerikane ndaj Tel Avivit ishte e heshtur ose inekzistente, dhe Uashingtoni shpesh vepronte si një mbrojtje për të mbrojtur Izraelin nga kritikat dhe kritikat ndërkombëtare.

Sidoqoftë, progresistët në rritje sot ndoshta janë më të prirur të tërheqin paralele midis gjendjes së palestinezëve dhe padrejtësisë së shkaktuar ndaj afro-amerikanëve, ose për të krahasuar qëndrimet dhe sjelljen e Izraelit me periudhën e aparteidit në Afrikën e Jugut.

Hill shprehet se tre figura të shquara të së majtës amerikane dënuan gjatë fundjavës ngjarjet në Xhaminë Al-Aqsa, vendbanimin Sheikh Jarrah në Jeruzalem dhe në Gaza.

Këta janë Bernie Sanders, një senator i pavarur amerikan dhe socialsemokrat, dhe deputetët demokratë Alexandria Ocasio-Cortez dhe Elizabeth Warren.

Warren njoftoi në profilin e tij në Twitter se përpjekjet për të dëbuar me forcë banorët e Sheikh Jarrah në Jeruzalem ishin “të neveritshme dhe të papranueshme”, duke vënë në dukje se administrata e Presidentit Joe Biden “duhet t’ia bëjë të qartë qeverisë Izraelite se këto dëbime janë të paligjshme dhe duhet të ndalen menjëherë”.

Sanders tha se dëbimet “nuk duhet të vazhdojnë” dhe se Shtetet e Bashkuara duhet të “flasin me forcë” për të ndaluar atë që po ndodh.

Ocasio-Cortez tha që ne “shprehim solidaritet” me palestinezët, duke vënë në dukje se forcat izraelite “po kryejnë dhunë” kundër banorëve të pambrojtur të Jeruzalemit.

Kjo lloj kritike e hapur ndaj sjelljes izraelite nuk ishte e kufizuar në të majtën kokëfortë.

Sanders: Kjo nuk është koha për deklarata të vakëta

Senatori Demokrat Chris Van Hollen njoftoi në Twitter të dielën se përpjekjet e Izraelit për të dëbuar me forcë banorët nga vendbanimi Sheikh Jarrah do të ishin shkelje e ligjit ndërkombëtar.

Senatori paralajmëroi Shtëpinë e Bardhë se “nuk është koha për deklarata të vakëta”.

Portali amerikan beson se kritikat ndaj Izraelit për mizoritë e tij në Gaza dhe Jeruzalemin e okupuar mund të forcohen me kalimin e kohës, por nuk ka gjasa të ndikojë në politikat e administratës Biden, të cilat i janë përgjigjur krizës aktuale me deklarata që nuk ka gjasa të kënaqin kritikët e demokratëve izraelitë.

Duke komentuar atë që ndodhi në territoret e okupuara palestineze dhe Gaza, Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinken tha të hënën: “Të gjitha palët duhet të punojnë në de-përshkallëzim, tensione të ulta dhe të ndërmarrin hapa praktikë për t’i qetësuar gjërat”.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan gjithashtu foli me homologun izraelit të dielën dhe “përsëriti shqetësimet e SHBA në lidhje me dëbimet e mundshme”, por në të njëjtën kohë shprehu “angazhimin e Administratës së Sigurisë së SHBA ndaj Izraelit”.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki, kur u pyet në lidhje me zhvillimet e fundit gjatë konferencës për shtyp të së hënës, tha se administrata “vazhdon të monitorojë nga afër situatën”.

Hill beson se zhvillimet aktuale nuk do të ndikojnë negativisht në mbështetjen e SHBA për Izraelin, veçanërisht pasi krahu progresiv i Partisë Demokratike përfshin gjithashtu zëra që mbështesin fuqimisht Izraelin. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts