Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Majmunët që hyjnë në histori: vaksinohen kundër COVID-it (pamje)

Nëntë majmunë në kopshtin zoologjik të San Diegos – katër orangutanë dhe pesë bonobos – janë vaksinuar kundër COVID-19, duke hyrë kështu në historinë e mjekësisë, thanë zyrtarët e kopshtit zoologjik të enjten.

Një prej marrësve të vaksinës është një orangutang 28-vjeçar i quajtur Karen, i cili në vitin 1994 ishte majmuni i parë që iu nënshtrua një operacioni në zemër.

Secila nga nëntë kafshët morën dy doza të vaksinës eksperimentale të destinuara fillimisht për qen dhe mace. Asnjë nga majmunët nuk kishte një reagim të keq ndaj vaksinës dhe të gjithë janë mirë, tha zëdhënësja e kopshtit zoologjik Darla Davis.

Zyrtarët vendosën të vaksinojnë majmunët pasi gorillat në janar në San Diego Safari Park kontraktuan COVID-19, në transmetimin e parë të njohur të koronavirusit tek majmunët. Tetë gorilla janë rikuperuar që nga ajo kohë dhe janë në rrugën e tyre për shërim të plotë, tha Davis.

Gorillat tani nuk janë vaksinuar sepse veterinerët kanë gjykuar se sistemi i tyre imunitar tashmë ka zhvilluar antitrupa për të luftuar virusin. Gorillat mendohet se janë infektuar nga një punëtor i parkut pa simptoma. Orangutanët dhe bonobot u zgjodhën për vaksinim sepse ata u vlerësuan në grupin më të rrezikuar. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts