Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Lufta e “non grata”-ve SHBA-Rusi, vjen hakmarrja e Moskës

Moska ka në plan të dëbojë 13 diplomatë nga Shtetet e Bashkuara dhe Polonia në përgjigje të dëbimit të dhjetë diplomatëve rusë nga Shtetet e Bashkuara dhe tre prej Polonisë, njoftoi të premten Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Rusia gjithashtu ka vendosur sanksione reciproke kundër Shteteve të Bashkuara, raporton dpa.

Lavrov tha se Rusia do të kufizonte veprimtaritë e organizatave dhe fondacioneve amerikane që ndërhyjnë në punët e saj të brendshme, njoftoi Interfax.

Misionet diplomatike amerikane në Rusi do të zvogëlohen ndjeshëm, tha ministri i jashtëm rus, dhe tetë diplomatë amerikanë nuk do të jenë në gjendje të hyjnë në vend.

Lavrov i bëri thirrje ambasadorit të SHBA në Rusi John Sullivan të kthehej në Uashington për konsultime.

Moska më parë kishte tërhequr ambasadorin e saj, Anatoli Antonov, nga kryeqyteti i SHBA.

Lëvizjet vijnë si përgjigje e ofensivës diplomatike dhe financiare të Uashingtonit kundër zyrtarëve dhe kompanive ruse të enjten, për pretendimin e ndërhyrjes ruse në zgjedhjet e SHBA dhe çështjet e hakimit.

Sanksione për individë dhe organizata

Shtetet e Bashkuara dëbuan 10 diplomatë rusë dhe vendosën sanksione mbi disa dhjetëra individë dhe organizata.

Midis tyre janë gjashtë kompani teknologjike ruse që bashkëpunojnë me shërbimet e inteligjencës, shkruan Interfax.

Uashingtoni ka kritikuar pushtimin e vazhdueshëm rus të Krimesë, gadishullit ukrainas që Rusia aneksoi në 2014 dhe pretendimin e dhënies së shpërblimeve financiare militantëve afganë për vrasjen e ushtarëve amerikanë.

Nga ana tjetër, Polonia, shpalli persona “non grata” tre diplomatë rusë, punonjës të ambasadës në Varshavë, duke shprehur solidaritet me Shtetet e Bashkuara.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se, megjithë sanksionet, Shtetet e Bashkuara nuk duan një përshkallëzim të tensioneve me Rusinë, por një “marrëdhënie të qëndrueshme, të parashikueshme”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts