Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Lubjana i sqaron Prishtinës “ndryshimin e kufijve”

Në një intervistë për median e Prishtinës, dhënë para vizitës së tij në Kosovë, kryeministri slloven Pahor tha se vendi i tij ishte kundër korrigjimit të kufijve në Ballkan dhe se vendi i tij mbështet marrëveshjen e arritur midis Kosovës dhe Serbisë.

Ai tha se ishte e rëndësishme që dialogu për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të vazhdojë dhe intensifikohet në një frymë konstruktive.

“Ajo që është rënë dakord duhet të respektohet. Dialogu po zhvillohet nën kujdesin e Bashkimit Evropian. Kjo ndiqet nga afër nga të tjerët, për shembull, Shtetet e Bashkuara. E gjithë kjo është e rëndësishme, me sa duket, që të dy palët kanë mbështetje ndërkombëtare. Ne në Slloveni do të respektojmë atë që ju do të bini dakord me Beogradin”, tha ai.

Ai vlerësoi se Bashkimi Evropian është një projekt i paqes dhe pajtimit dhe se është koha për t’u zgjeruar në të gjithë Ballkanin Perëndimor, i cili aktualisht është një vend gri i rrethuar nga vendet anëtare të BE.

“Kjo është arsyeja pse po pres një diskutim të hapur dhe konstruktiv rreth asaj që të gjithë mund të bëjnë vetëm dhe në bashkëpunim të ndërsjellë për të shpejtuar procesin e zgjerimit dhe atë që Bashkimi Evropian duhet të bëjë,” shtoi ai.

Duke folur për marrëdhëniet midis Sllovenisë dhe Kosovës, Pahor tha se marrëdhëniet ishin të mira dhe i bëri thirrje Kosovës të shpejtojë reformat e brendshme dhe të mbështesë dialogun me Beogradin. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts