Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Lavrov godet dokumentin slloven: E papranueshme një “Shqipëri e Madhe”!

Shefi i diplomacisë ruse, Sergey Lavrov, hodhi poshtë mundësinë e ndryshimit të kufijve në territorin e ish-Jugosllavisë, sipas një dokumenti slloven që ka trazuar rajonin.

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi pas bisedimeve me homologun serb Nikola Selakoviç, Lavrov tha se ideja e një “Shqipërie të Madhe” si një formë e zgjidhjes së problemit të Kosovës, ishin të papranueshme, shumë të dëmshme dhe provokuese”.

“Bisedimet për një ‘Shqipëri të Madhe’ nuk u shfaqën sot, ne gjithmonë u bëjmë thirrje partnerëve të BE dhe NATO të presin plane të tilla dhe të mos lejojnë që retorika të tilla të detyrohen”, tha Lavrov.

“Eshtë një lojë shumë e rrezikshme. Ekziston Rezoluta 1244, e cila nuk është shfuqizuar nga askush dhe politikanët e përgjegjshëm. Veçanërisht kryetarët e qeverive të vendeve evropiane nuk kanë të drejtë të paraqesin ide që dëmtojnë vetë konceptin e përcaktuar në Rezolutën 1244”, tha Lavrov. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts