Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kur një Miss i lutet botës për vendin e saj: Ndihmë, po na vrasin! (video)

Han Lay, Miss Mianmari, 22 vjecce, e cila përfaqësoi vendin e saj në një konkurs bukurie në Tajlandë, ka kërkuar ndihmë ndërkombëtare për të parandaluar dhunën që pasoi grushtin ushtarak në vendin e saj.

Një muaj më parë, Han ishte në rrugët e Yangon, duke marrë pjesë në protesta anti-qeveritare. Trazirat në Mianmar filluan rreth dy muaj më parë, pasi ushtria organizoi një grusht shteti në 1 shkurt dhe mori kontrollin e vendit, kur kryeministri i rrëzuar Aung San Suu Kyi, Lidhja Kombëtare e Demokracisë e të cilit fitoi zgjedhjet e mëparshme, u burgos.

“Çdo qytetar dëshiron që vendi i tij të jetojë në paqe dhe prosperitet. Ndërsa ju drejtohem këtu, shumë njerëz po vdesin në vendin tim. Më vjen shumë keq për ta. Ju lutemi ndihmoni Mianmarin. Ne kemi nevojë urgjente për ndihmë ndërkombëtare,” tha Lay.

“Gazetarët janë duke u burgosur në Mianmar, kështu që unë vendosa të flas”, tha ajo në një intervistë telefonike me BBC në Bangkok.

“Unë jam i shqetësuar për familjen time dhe sigurinë time personale, sepse thashë shumë për ushtrinë dhe situatën në Mianmar. Në Mianmar, të gjithë e dinë se ka kufij në atë që thuhet për atë që po ndodh. Ata më kërcënuan në mediat sociale, ata thanë se do të shkoja në burg kur të kthehesha në Mianmar,” tha ajo, duke shtuar se nuk e dinte kush qëndron prapa kërcënimeve, por që shumica e komentatorëve të tjerë kishin shprehur mbështetje.

Ushtria e Mianmarit kreu një grusht shteti në 1 shkurt të këtij viti dhe mori pushtetin në vend me pretekstin se zgjedhjet e nëntorit ishin të parregullta.

Ushtria shpalli një gjendje emergjente njëvjeçare dhe arrestoi drejtuesit e qeverisë, duke përfshirë udhëheqësen e Mianmarit Aung San Suu Kyi.

Protestat masive kundër puçit ushtarak filluan më 6 shkurt. Më shumë se 450 njerëz u vranë dhe më shumë se 1.000 u arrestuan në ndërhyrjet e dhunshme ushtarake gjatë protestës. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts