Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Korea e Jugut, dislokohen 4 sisteme antiraketë THAAD

Katër sisteme të tjera mbrojtëse antiraketë THAAD, do të instalohen këtë javë në një bazë ushtarake amerikane në Korenë e Jugut, njoftoi sot agjencia zyrtare koreanojugore e lajmeve Yonhap.

Dislokimi vjen pas një seri testesh kohët e fundit të raketave balistike të Koresë së Veriut, duke shkaktuar gjithnjë e më shumë një debat të nxehtë midis liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-Un dhe presidentit të SHBA-së, Donald Trump.

Forcat amerikane të dislokuara në Korenë e Jugut do t’i pozicionojnë sistemet mbrojtëse antiraketë nesër, në një bazë të re ushtarake në Seongju, rreth 300 kilometra në jug të Seulit.

THAAD është një akronim për Mbrojtjen e Zonës së Lartësisë së Terminalit të Lartë, një sistem mbrojtës i raketave antibalistike  i projektuar nga SHBA-ja. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts