Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Izraeli, hetim se si dhanë shpirt 45 hebrenj ultra-ortodoksë

Agjencia e monitorimit e qeverisë izraelite njoftoi se do të nisë një hetim mbi sulmin vdekjeprurës në një festival fetar të mbajtur gjatë fundjavës në të cilin u vranë 45 hebrenj ultra-ortodoksë.

“Kjo është një ngjarje që mund të ishte parandaluar,” tha Kontrollori i Shtetit Matanyahu Englman në një konferencë shtypi në Jeruzalem, raportoi AP.

“Kam ndërmend të hap një hetim të veçantë që do të shikojë rrethanat që çuan në këtë katastrofë,” vuri në dukje ai.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e quajti aksidentin një “tragjedi të madhe”.

Aksidenti ndodhi kur grupe hebrenjsh ultra-ortodoksë në një numër të madh kaluan nëpër varrin e të urtëve të shekullit të dytë, gjatë një përkujtimi që përfshinte këngë mistike dhe vallëzim.

Dëshmitarët okularë thonë se njerëzit shkeleshin në hëpasira të ngushta kur filluan të dilnin, ndërsa binin mbi njëri-tjetrin dhe rrëshqisnin shkallët e rrëshqitshme. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts