Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Fluturimi provë i aeroplanit më të madh në botë: kush e themeloi dhe pse

Avioni më i madh në botë kreu me sukses fluturimin e dytë provë në Kaliforni.

Aeroplani, i cili drejton gjashtë motorë dhe ka krahë prej 117 metrash, fluturoi tre orë e 14 minuta mbi shkretëtirën Mojave në Kaliforni, në një lartësi prej mbi 4200 metra

Bashkëthemeluesi i Microsoft Paul Allen themeloi Stratolaunch në 2011 me idenë e përdorimit të Roc për të lëshuar satelitë në ajër.

Por Allen vdiq në tetor 2018 pa parë që vizioni të bëhej realitet.

Ai bëri fluturimin e tij të parë provë dy vjet më parë gjithashtu mbi një shkretëtirë në Kaliforni. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts