Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Era luftë në Krime: një paralajmërim rus për SHBA

Rusia ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se anijet luftarake amerikane duhet t’i shmangen Krimesë “për të mirën e tyre”, dhe vendet e tjera kanë paralajmëruar të mos furnizojnë me armë Ukrainën.

Dy anije luftarake amerikane do të arrijnë në Detin e Zi këtë javë në kontekstin e një konflikti të përshkallëzuar në Ukrainën lindore, ku forcat qeveritare po luftojnë trupat pro-ruse. Konflikti ka vrarë 14,000 njerëz deri më tani.

Moska aneksoi Krimesë nga Ukraina në 2014.

Perëndimi paralajmëron se Rusia kohët e fundit ka grumbulluar forca pranë kufirit lindor të Ukrainës dhe në Krime. Rusia përgjigjet duke zhvendosur forcat e saj siç e sheh të arsyeshme, përfshirë edhe për qëllime mbrojtëse.

Zv.ministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov paralajmëroi anijet luftarake amerikane në Detin e Zi për të mbajtur distancën e tyre, duke vënë në dukje se rreziku i incidenteve është shumë i lartë, raportuan agjencitë ruse të lajmeve.

“Anijet amerikane nuk kanë absolutisht asgjë për të kërkuar në brigjet tona, është një provokim i pastër. Provokim në kuptimin e drejtpërdrejtë të fjalës: ata provojnë forcën tonë, ata luajnë me jetesën tonë. Nuk do të funksionojë. Ne paralajmërojmë Shtetet e Bashkuara se do të jetë më mirë që ata të jenë larg Krimesë dhe bregdetit tonë të Detit të Zi. Do të jetë për të mirën e tyre”, tha ai.

Pentagoni nuk pranoi të komentonte mbi anijet, duke thënë vetëm se ushtria amerikane i dërgon ato në mënyrë rutinore në rajon.

Flota ruse e Detit të Zi është e vendosur në Krime ku ka raketa dhe radarë të fuqishëm. Rusia gjithashtu ka paralajmëruar që të mos i shesë armë Kievit.

“Ne u bëjmë thirrje të gjithë vendeve përgjegjëse me të cilat ne komunikojmë dhe Turqia është një prej tyre, të rekomandojnë fuqimisht që ata të analizojnë situatën dhe deklaratat e vazhdueshme luftarake të Kievit dhe gjithashtu t’i paralajmërojnë ata që të mos inkurajojnë këto aspirata militariste”, tha ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Turqia dorëzoi dronë ushtarakë në Kiev, për të cilin u nënshkrua një kontratë në 2019. Gjashtë prej tyre janë dorëzuar tashmë.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, kontratat e reja për dronët ushtarakë, përfshirë municionin, si dhe për ndërtimin e anijeve patrulluese, u nënshkruan në dhjetor.

Bashkimi Evropian ka thënë se po ndjek me shqetësim të madh lëvizjen e trupave ruse pranë kufirit ukrainas dhe në Krime.

BE u ka bërë thirrje autoriteteve ruse të përmbahen nga çdo lëvizje që do të çonte në tensione të mëtejshme, tha një zëdhënës i shefit të diplomacisë evropiane, Josep Borrell. Ai gjithashtu i bëri thirrje Rusisë të rrisë përpjekjet për të zbatuar planin e paqes 2015. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts