Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

AKSIDENTI/ Drama e një familjeje shqiptare në Greqi: si e humbën vajzën 5-vjeçare

Shoqëria e Lechaina në Ilia është zhytur në hidhërim nga vdekja tragjike e 5-vjeçares shqiptare Klaudia të hënën pasdite kur, ndërsa mblidhte lulekuqe, ajo u tërhoq zvarrë nga një makinë.

Sipas dëshmive të cituara nga patrisneës.com, fëmija ishte në buzë të serave ku punonin prindërit e tij, afër rrugës, ku kishte lulekuqe.

Aksidenti ndodhi pas orës dy e gjysmë në pasdite, kur një makinë e tërhoqi dhe e goditi duke e plagosur për vdekje. Të gjithë punëtorët u tronditën. Ata vrapuan në vendin ku e vogla qëndrote pa lëvizur.

Një ambulancë e EKAB u njoftua menjëherë. Vajza e vogël u dërgua në Qendrën Shëndetësore Barda pa ndonjë dëmtim të jashtëm, ku, përkundër përpjekjeve të mjekëve, u konfirmua vdekja e saj.

Trupi i 5-vjeçares u dërgua në spitalin e Patras ku do të kryhet autopsia-nekopsia . Drejtuesi i automjetit u arrestua dhe u dërgua në stacionin policor Andravida Kyllini.

Prindërit e 5-vjeçares janë në gjendje shoku.

Prindërit e vogëlushes, Bledi dhe Dorina, shqiptarë me origjinë, kanë  në Greqi për më shumë se tridhjetë vjet.

Ata punonin shumë për të rritur e shkolluar fëmijët e tyre. Ishin shumë të njohur dhe veçanërisht të dashur në komunitetin lokal të Aretiut ku ata jetojnë.

Çifti punonte në serrat e shalqirit në zonën midis Droselit dhe Moschonerit. Ata kishin marrë me vete vajzën e tyre të vogël Claudia që sapo ishte kthyer nga kopshti, ndërsa djali i tyre, i cili është një gjimnazist, ishte në shkollë.

Prindërit e fëmijës janë në një situatë të mjerueshme, ashtu si vëllai i saj. Në fakt, babai nuk pranon të besojë se engjëlli i tij është shuar. Nëna gjithashtu është e tronditur.

Bashkëfshatarët e tyre nga Areti por edhe nga Kourtesi, ku jetojnë prindërit e fëmijës, janë të tronditur. Varrimi i 5-vjeçares ka shumë të ngjarë të bëhet në Shqipëri. /sarandacity.al/

auto pjese dak

Related posts