Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Do jetë apo jo Norvegjia për Kupën e Botës në Katar?

Federata Norvegjeze e Futbollit (NFF) ka përjashtuar një bojkot të Kupës Botërore FIFA 2022 në Katar, pavarësisht presionit nga autoritetet lokale, të cilët akuzojnë vendin e Gjirit për shkeljen e të drejtave të njeriut të punëtorëve migrantë.

Në kongresin e jashtëzakonshëm të NFF, 368 delegatë votuan kundër bojkotit, dhe 121 ishin pro.

Përpara votimit, Ole Christian Sandvik, një zëdhënës i Shoqatës së Tifozëve Norvegjezë, tha se ndeshjet në Katar do të ishin “si të luash në një varrezë”, një frazë e përdorur shpesh nga avokatët norvegjezë të bojkotit.

Norvegjia nuk është kualifikuar për këtë garë të madhe futbolli që nga Euro 2000, dhe aktualisht renditet e katërta në kualifikimet e saj të Kupës së Botës.

Reformat e zbatuara

Megjithëse duhet ende një rrugë e gjatë për të bërë përpara zgjedhjes deri në fund të Kupës së Botës, rezultati i votimit mund të ketë ndikuar në dilemën nëse Norvegjia duhet të vazhdojë të luajë në kualifikime.

Çështja e bojkotit u ngrit në shkurt dhe iniciatori ishte klubi i futbollit Tromso.

“Ne nuk mund të ulemi më dhe të shikojmë njerëz që vdesin në emër të futbollit,” njoftoi ekipi norvegjez i divizionit të parë.

Tom Hogley, një zëdhënës i medias Troms, tha për AFP: “Nuk ka dyshim se kjo Kupë Bote nuk duhet t’i jepej Katarit. Kushtet atje janë të tmerrshme dhe shumë kanë humbur jetën “.

Situata e punëtorëve migrantë dhe situata e të drejtave të njeriut në Katar ka qenë nën vëzhgimin e publikut që kur vendi fitoi organizimin e Kupës së Botës në 2010, i cili do të luhet në nëntor dhe dhjetor të vitit të ardhshëm.

Katari pretendon të ketë zbatuar disa reforma të punës që nga ajo kohë.

Në gusht të vitit të kaluar, Katari njoftoi ndryshime të mëdha në ligjin e punës, të cilat përfshijnë një ndërprerje të praktikës sipas së cilës punëdhënësit kishin të drejtë të refuzonin kërkesën e punëtorëve për të ndryshuar vendin e punës. Më parë këtë vit, një ligj mbi pagën minimale u prezantua.

Progres i rëndësishëm

Sipas një sondazhi nga gazeta VG javën e kaluar, pothuajse gjysma e norvegjezëve të anketuar, 49 përqind, mbështetën bojkotin, ndërsa 29 përqind ishin kundër.

Ekipi kombëtar norvegjez nuk bëri thirrje për bojkot, por është i indinjuar për shkak të kushteve në Katar.

FIFA pretendon se organizimi i Kupës së Botës i ka hapur Katarit mundësinë e përparimit shoqëror.

“Ne e dimë se ka ende punë për të bërë, por duhet të pranojmë se është bërë përparim i rëndësishëm në një periudhë shumë të shkurtër kohe,” tha në maj Presidenti i FIFA Gianni Infantino. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts