Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

DËSHMIA/ Të jetë e vërtetë? Tmerri i një refugjateje afgane në tokën kroate

Ministria e Brendshme kroate hodhi poshtë të mërkurën akuzat e reja të dhunës ndaj migrantëve pasi The Guardian, duke cituar Këshillin Danez të Refugjatëve (DRC), njoftoi se policia kroate kishte abuzuar seksualisht me një shtetase afgane pasi kaloi kufirin.

Një oficer i policisë kufitare kroate dyshohet se abuzoi seksualisht me një grua nga Afganistani gjatë zbulimit të një grupi migrantësh në kufirin me Bosnjën.

Sipas një raporti në The Guardian, një oficer i policisë kufitare mbajti një grua migratore nën një thikë dhe e detyroi atë të zhvishej, raportoi Tanjug më herët të mërkurën.

Komisioni Evropian e përshkroi një incident të tillë si një “krim të rëndë”, prandaj u bëri thirrje autoriteteve kroate “të hetojnë plotësisht të gjitha pretendimet dhe të vazhdojnë me veprimet përkatëse”.

Sipas dosjes së DRC, incidenti ndodhi natën e 15 shkurtit në territorin kroat, disa kilometra nga Velika Kladuša në Bosnje.

Gruaja tha se u përpoq të kalonte kufirin me një grup prej katër personash të tjerë, përfshirë dy fëmijë, por u ndalua nga një oficer policie i cili dyshohet se u drejtoi atyre një armë.

Afganët kërkuan azil, por sipas dëshmitarëve, një nga oficerët grisi letrat dhe qeshi.

“Ai na ofendoi, goditi me shuplakë një burrë të moshuar që ishte me ne dhe fëmijët dhe na tha që të zbraznim xhepat dhe t’u tregojmë çantat tona,” tha gruaja.

“Pastaj ai më mori mënjanë dhe filloi të më kërkonte. Unë insistova se ai nuk duhet të më prekte. Ai më pyeti pse. Unë i thashë sepse unë jam grua dhe muslimane dhe se kjo është haram. Polici më përplasi në kokë dhe më tha: ‘Nëse je muslimane, pse erdhe në Kroaci, pse nuk qëndrove në Bosnjë me muslimanë?’”, shtoi ajo.

Një oficer policie dyshohet se i hoqi shallin dhe xhaketën.

Pasi më hoqi xhaketën, ai filloi të më prekte gjoksin dhe unë fillova të qaja”, tha gruaja.

“I dhashë policit 50 euro që kisha në xhep, duke shpresuar se ai do të pushonte së më prekuri. Polici më urdhëroi të hiqja të gjitha bluzat dhe unë nuk pranova. Ai vazhdonte të më prekte gjoksin dhe unë qava shumë. Oficeri më tha të ndaloja së qari duke sinjalizuar se do të më mbyste nëse vazhdoja. Isha e frikësuar, por ndalova së qari”, tha ajo.

Disa minuta më vonë arriti një furgon policie dhe migrantët u urdhëruan të hynin, pas së cilës ata u drejtuan për rreth 20 minuta para se t’u thuhej të dilnin.

Polici përsëri i kërkoi gruas të zhvishej lakuriq.

“Unë rezistova dhe mora një shuplakë të fortë në fytyrë. Më tha: Zhvishi lakuriq!’”.

“Kisha veshur gjashtë bluza dhe tre palë pantallona. Hoqa të gjitha bluzat dhe pantallonat përveç një dhe u mbulova me një batanije. Një oficer m’u afroi dhe filloi të më prekte mbi mbulesa. Ai i ndjeu rrobat e mia dhe më përplasi, duke thënë se duhej të hiqja gjithçka, madje edhe të brendshmet. Polici filloi të më kërkonte dhe të më prekte ndërsa isha lakuriq. Pastaj më pyeti nëse e dua. Ai më tha: ‘Të dua, më do? A dëshiron që të të çoj diku ku do të ishe me mua?'”, thotë ajo.

“Unë isha i frikësuar dhe në lot. Ai kërkoi të më çonte në pyll dhe më pyeti nëse e kuptoja se çfarë donte të thoshte. I bëra gjeste sikur nuk e kuptova. Pastaj polici më kapi për shpatull dhe më shtyu në drejtim të oficerit tjetër. Ata të dy kishin elektrik dore në ballë dhe unë nuk shihja mirë. Oficeri që më preku nxori një thikë dhe ma vuri në fyt. Ai më tha se nëse i thosha ndonjëherë ndonjë gjë dikujt, ai do të më vriste dhe se nëse kthehesha ndonjëherë në Kroaci, do të përballesha me fundin tim, në pyll, nën të”.

Polici dyshohet se goditi gruan dhe anëtarët e tjerë të grupit përsëri në fytyra, kokë dhe këmbë. Në atë kohë, oficerët e policisë thuhet se i urdhëruan ata të ecnin për në Bosnjë.

Sekretarja e Përgjithshme e DRC Charlotte Slente thotë se kjo dëshmi është vërtet tronditëse.

“Edhe një herë, kjo nënvizon nevojën urgjente për hetime sistematike të këtyre raporteve,” shtoi Slente.

Ajo shton se, pavarësisht angazhimit të Komisionit Evropian me autoritetet kroate në muajt e fundit, praktikisht nuk ka pasur progres në hetimin e raportit, as në zhvillimin e mekanizmave për kontrollin e pavarur të kufirit për të parandaluar dhunën në kufijtë e jashtëm të BE-së.

“Eshtë me të vërtetë koha për ta kthyer retorikën në realitet – dhe për të siguruar vendosjen e mbikëqyrjes së pavarur të kufirit për të parandaluar këto abuzime,” tha ajo.

Komisioni Evropian ka thënë se pret që autoritetet kroate të hetojnë të gjitha pretendimet në detaje dhe të marrin masat e duhura, sipas The Guardian. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts