Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Deklarata e parë e presidentit të ri iranian: e nis me SHBA-në

Presidenti i zgjedhur iranian Ebrahim Raisi tha të hënën se Shtetet e Bashkuara kishin shkelur marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 dhe se Bashkimi Evropian kishte dështuar të përmbushte detyrimet e tij.

“Shtetet e Bashkuara dhe BE duhet të përmbushin premtimet e tyre brenda kornizës së marrëveshjes,” tha ai në Teheran, në konferencën e parë për shtyp që kur fitoi zgjedhjet të premten, raporton Reuters.

“Unë i nxis Shtetet e Bashkuara të kthehen në angazhimin e tyre ndaj marrëveshjes. Të gjitha sanksionet ndaj Iranit duhet të hiqen dhe verifikohen nga Teherani,” tha Raisi.

Ai shton se politika e jashtme e Iranit nuk do të jetë e kufizuar në marrëveshje bërthamore, por do të ketë ndërveprim me botën.

 “Ne nuk do t’i lidhim interesat e popullit iranian me marrëveshjen bërthamore,” tha Raisi.

Ai gjithashtu tha se programi i raketave balistike iraniane nuk mund të negociohet. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts