Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Corona vë përposhtë Indinë, efekt në çmimet botërore të naftës

Çmimet e naftës kanë rënë përsëri për shkak të një vale katastrofike të koronavirusit në disa vende të tilla si India; kërkesa për “arin e zi” nuk po rimëkëmbet kaq shpejt, por ekziston gjithashtu optimizëm që kërkesa në vendet e zhvilluara dhe Kina do të kthehet fuqimisht në gjysmën e dytë të vitit.

Çmimet e naftës ranë në 67 dollarë në tregjet ndërkombëtare të premten, nxitur nga shqetësimet në lidhje me përhapjen e shpejtë të COVID-19 në Indi dhe Brazil dhe të dhënat zhgënjyese ekonomike nga Kina dhe Evropa.

Masat e qeverisë për të luftuar virusin në Indi çuan në një rënie të shitjeve të karburantit në prill në vend, i cili është i treti në botë për sa i përket konsumit të karburantit, tregojnë të dhënat.

“Kërkesa për karburant ra me 7 përqind nga periudha para COVID-19, në prill 2019,” tha AK Singh, kreu i marketingut në Bharat Petroleum Corp.

Analistët presin që kërkesa për karburant për transport në Indi të bjerë më tej në maj për shkak të kufizimeve të mëtejshme.

“Duke qenë se COVID-19 nuk duket se ka arritur kulmin në Indi, ne presim një rënie të mëtejshme të kërkesës për karburant në maj,” thanë analistët.

Të dielën, një organ udhëheqës industrial në Indi u bëri thirrje autoriteteve të ulin aktivitetin ekonomik, pasi sistemi shëndetësor është i mbingarkuar për shkak të përhapjes së virusit korona.

Me më shumë se 300,000 raste në ditë për dy javë rresht, India po lufton me një valë tjetër të koronavirusit që ka goditur sistemin e saj të dobësuar të kujdesit shëndetësor.

Objektet spitalore janë mbushur, furnizimet mjekësore me oksigjen kanë mbaruar dhe morgat dhe krematoriumet janë plot. Numri i përgjithshëm i të infektuarve në Indi është afër 20 milion, dhe afërsisht 219,000 njerëz kanë vdekur.

Negociatat me Iranin

Në Brazil, numri i vdekjeve nga koronavirusi ka tejkaluar 400,000 dhe situata në Japoni është gjithashtu shqetësuese, ku numri i infeksioneve të reja u rrit në 5,918 të enjten, shumica që kur gjendja e jashtëzakonshme u hoq plotësisht në fund të marsit .

Çmimet u shtypën gjithashtu nga të dhëna zhgënjyese mbi aktivitetet në industrinë kineze dhe rënien ekonomike në Bashkimin Evropian dhe zonën e euros në tremujorin e parë.

Rënia e çmimeve u kontribua gjithashtu nga përparimi në negociatat midis Iranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes për programin bërthamor iranian nga 2015. Marrëveshja mund të rezultojë në një rritje të eksporteve iraniane dhe një rritje të furnizimit.

Sidoqoftë, kërkesa për naftë pritet të rritet globalisht për shkak të vaksinimeve, veçanërisht gjatë sezonit të verës dhe udhëtimeve. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts