Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Biserko: Mesazhet e rrezikshme të Vulin për “botën serbe”

Presidentja e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në Serbi, Sonja Biserko, kritikoi deklaratat e ministrit të Punëve të Brendshme të Serbisë dhe Presidentit të Lëvizjes Socialiste, Aleksandar Vulin, nga tubimi në të cilin u shënua përvjetori i partisë së tij.

Ai deklaron se mesazhet e Vulin për “bashkimin e serbëve kudo që jetojnë” janë të rrezikshme dhe se kjo është një thirrje e hapur e politikës së luftës.

Ai thotë se paraqitjet e fundit të zyrtarëve të lartë, veçanërisht Vulin, po izolojnë gjithnjë e më shumë Serbinë në rajon dhe po e largojnë atë nga anëtarësimi në BE.

Biserko deklaron se ata janë të shqetësuar për mesazhet e dërguara nga tubimi, nga i cili Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuccicc, i cili mori pjesë në të, nuk u distancua.

Sipas saj, mesazhi i mbledhjes nuk është vetëm “bashkimi i të gjithë serbëve në një shtet”, por që një Serbi e tillë mund të ruhet vetëm nga politika e Vuçiçit.

“Një britmë e tillë e hapur e politikës së luftës drejtuar të gjithë fqinjëve është gjithashtu një provë se sa larg mund të shkojmë në rrethanat e dhëna ndërkombëtare,” beson Biserko.

Kjo është arsyeja pse Komiteti i Helsinkit i bën thirrje bashkësisë ndërkombëtare të tërheqë vijat e kuqe kur bëhet fjalë për kufijtë në Ballkan dhe të konkretizojë politikat e tij të paralajmëruara për sanksionimin e të gjithë atyre që destabilizojnë rajonin. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts