Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

ANALIZA/ Një “Kallashnikov” i qetë rus: pikëpyetjet jomjekësore lidhur Sputnik-u dhe pse s’gjen miratim në Europë

Fushata ruse në mbështetje të vaksinës Sputnik V, me dërgesa të kufizuara në vendet mike, ka marrë përmasa globale. Fondi i Investimeve Direkte të Rusisë, i cili financoi zhvillimin e vaksinës së parë të koronavirusit, informon çdo ditë publikun për sukseset dhe planet e reja. Në të njëjtën kohë, mediat qeveritare, me tone patetike, raportojnë mbi “situatën e dëshpëruar” në vendet më të zhvilluara dhe kërkesën në rritje për Sputnik.

Rusia aktualisht ka marrëveshje me dhjetë vende dhe 20 prodhues. India dhe Koreja tashmë janë duke prodhuar vaksinën ruse dhe përveç kësaj, Moska ka njoftuar një marrëveshje me kinezin TopRidge Pharma për prodhimin e më shumë se 100 milion dozave të Sputnik në vit. Rusia është e gatshme të zgjerojë partneritetin e saj me prodhuesit kinezë, duke e konsideruar Kinën “një nga qendrat më të mëdha” për prodhimin e vaksinave.

Suksesi në hetimin e Sputnik V ka përmirësuar disi imazhin e autoriteteve ruse, të cilët janë akuzuar për joefikasitet në luftimin e pasojave të pandemisë. Sidoqoftë, autoritetet ruse vazhdojnë të përballen me disa sfida, përfshirë interesin e dobët të qytetarëve rusë për vaksinimin, mungesën e kapacitetit prodhues në Rusi dhe kujdesin botëror me arritjet ruse.

Imazh pozitiv me pak imagjinatë

Sputnik V u regjistrua në Rusi në gusht 2020, menjëherë pas përfundimit të fazës së dytë të provave klinike. Për shkak të nxitimit dhe mungesës së transparencës, Moska është kritikuar disa herë jashtë vendit. Por, përkundër kritikave, zhvillimi i vaksinës së parë kundër COVID-19 është bërë, ndoshta, lajmi kryesor pozitiv nga Rusia në shtatë vitet e fundit, kur marrëdhëniet me Perëndimin janë tensionuar, për shkak të aneksimit nga Rusia të Krimesë dhe provokimit të luftës në Ukrainë.

Doli se një vend që nuk kishte arritje të rëndësishme në zhvillimin e ilaçeve në një nivel global, është ende në gjendje të konkurrojë me fuqitë kryesore të botës. Nga ana tjetër, hendeku i madh midis problemeve sistemike në kujdesin shëndetësor rus dhe “suksesit të madh” të industrisë farmaceutike ruse, si dhe faktit që vetë rusët nuk besojnë në vaksinat e reja, rrisin skepticizmin në vend të optimizmit. Një faktor shtesë negativ është vdekshmëria e tepërt në Rusi në vitin 2020, e cila vlerësohet në 324 mijë njerëz (e cila është e krahasueshme me popullsinë e një qyteti të madh, siç është Smolensk).

Me ndihmën e diplomacisë dhe shkencëtarëve të huaj, Rusia po përhap një histori pozitive në lidhje me Sputnik V si një nga vaksinat më efektive (në fazën e tretë të provave klinike, provoi të ishte 91.6 përqind e efektshme). Për të forcuar imazhin pozitiv, çdo fakt është i mirëpritur, madje edhe ato që nuk mund të verifikohen. Për shembull, ka një histori që qarkullon në mediat ruse se 85% e qytetarëve serbë dëshirojnë të vaksinohen me Sputnik. Por në Ballkan, të dhënat mbi interesin e qytetarëve për një vaksinë të veçantë nuk janë botuar kurrë. Dominimi i dukshëm i vaksinës kineze në tregun serb thjesht injorohet nga media ruse.

Nga Hondurasi në Angola, por pa BE

Rreth 60 vende me një popullsi totale prej 1.5 miliard njerëz kanë miratuar deri më tani përdorimin e Sputnik V, thekson Fondi Rus për Investime Direkte.

Duke gjykuar nga lista e tij, vaksina ruse është e mirëpritur në vendet miqësore në Amerikën Latine, Azi dhe Afrikë, por nuk është më e mira në Evropë. Edhe pse ky është një nga qëllimet kryesore të Kremlinit. Në janar, Hungaria u bë vendi i parë që regjistroi Sputnik V për përdorim. Por ende është në pritje të miratimit nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), e cila nisi një rishikim të vaksinës ruse në mars.

Bashkimi Evropian nuk po ngutet të miratojë Sputnik V, nga frika se mund të bëhet një konkurrencë serioze me ilaçet në tregun evropian, beson drejtori i Qendrës Ruse për Epidemiologji dhe Mikrobiologji “Gamaleja”, e cila u zhvillua nga Sputnik V, Alexander Ginzburg.

“Falë vetive të saj, vaksina ruse mund të shtypte produktet e promovuara nga burokracia evropiane,” pretendon Ginzburg.

Përfaqësuesit e EMA pritet të vizitojnë Qendrën Gamaleja në 10 prill. Ekspertët e qendrës, pretendon ai, janë të gatshëm t’u përgjigjen të gjitha pyetjeve. “Për sa i përket shkencës, ne garantojmë se gjithçka është në rregull”, thotë Ginzburg.

Në të njëjtën kohë, raportet me zë të lartë të dërgesave të Sputnik-ut në të gjithë botën në kontekstin e progresit modest në imunizimin në Rusi ngrenë pikëpyetje në lidhje me qëllimet reale të autoriteteve ruse. Disa shkencëtarë politikë besojnë se Moska po përdor Sputnik për të fituar më shumë ndikim, dhe disa madje e klasifikojnë atë si një “armë hibride”, veçanërisht pas krizës politike në Sllovaki, shkaktuar nga një marrëveshje e fshehtë për shpërndarjen e dy milion dozave të vaksinës ruse.

Politizimi në vend i afrimit

Ndërsa shfaqen prova të reja të efikasitetit të Sputnik, refuzimi i tij gjithnjë e më shumë duket i politizuar, sipas qëndrimit të “tifozëve” evropianë të agjencisë shtetërore ruse RIA Novosti.

Mediat pro-Kremlin besojnë se dërgesat e Sputnik V në vendet e Bashkimit Evropian mund të kontribuojnë në afrimin midis Rusisë dhe BE. Sidoqoftë, kjo çështje është aq e diskutueshme sa që vëzhguesit e pavarur nuk presin që një “kallashnikov paqësor” të depërtojë shpejt në Evropë. Në të vërtetë nuk flitet për afrimin e Kremlinit me Brukselin, duke pasur parasysh mosmarrëveshjet që nuk lidhen me luftën kundër kurorës.

Ndër problemet e njohura në marrëdhëniet Moskë-BE, të cilat do të jenë të vështira për t’u zgjidhur në vitet e ardhshme, janë konfliktet për Ukrainën dhe Sirinë. Për më tepër, situata në Bjellorusi është në fokus: Kremlini vazhdon të mbështesë Aleksandër Lukashenkon, të cilin Bashkimi Evropian e akuzon për shtypjen masive të popullsisë. Një temë e veçantë është situata rreth opozitës ruse Alexei Navalny, i cili njoftoi një grevë urie në burg. Përkundër thirrjeve të shumta nga publiku rus dhe kërkesave nga udhëheqësit evropianë, autoritetet ruse refuzojnë të hetojnë helmimin e tij të pretenduar vitin e kaluar. Gjatë gjithë kohës, televizioni shtetëror ka punuar pa u lodhur për ta diskredituar atë si një “spiun perëndimor” dhe një “bloger i parëndësishëm”. Pretendohet, ndër të tjera, se vendet perëndimore po përdorin “çështjen Navalny” për të larguar vëmendjen e qytetarëve nga dështimi i strategjive të tyre për të luftuar COVID.

Po në lidhje me strategjinë e vaksinimit në Rusi?

Pse Rusia ofron miliona doza për të tjerët, ndërsa mbetet prapa në imunizimin e qytetarëve të saj – është një nga pyetjet, e cila nuk ka përgjigje të thjeshtë. Me tre milion të vaksinuar, Rusia është në vendin e 13-të në botë.

Ky është një tregues shumë i dobët në lidhje me vendet që Rusia i konsideron konkurrentët e saj në tregun ndërkombëtar të vaksinave.

Autoritetet ruse shpresojnë të vaksinojnë të gjithë ata që duan deri në qershor. Mbetet vetëm të bindim rusët të besojnë në mrekullinë ruse dhe të prodhojnë mjaft vaksina, me ndihmën e partnerëve të huaj. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts