Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Afera Bouvier: a e dini cila është aktualisht beteja më e madhe ligjore në art…

Tani është beteja më e madhe ligjore që bota e artit ka parë ndonjëherë.

Një oligark rus pretendon se ai ishte privuar kur bleu një kryevepër me vlerë disa milion dollarë, ndërsa një tregtar zviceran arti që thotë se ishte thjesht një biznes.

Tani, pas gjashtë vitesh gjyqësorë në shtete të ndryshme, ka pasur një kthesë tjetër në sagën aq dramatike sa që i është dhënë një emër i denjë për një skenar filmi – Çështja Bouvier.

Dmitry Ribolovlev ka ndjekur penalisht tregtarin e artit zviceran dhe specialistin e ruajtjes, transportit, analizës dhe konservimit Yves Bouvier për vite në gjykata të ndryshme.

Rusi pretendon se zviceranët e mashtruan atë për një total prej 1 miliard dollarësh, duke i shitur vepra arti të shtrenjta me çmime të fryra, për një periudhë dhjetëvjeçare.

Por në një kthesë të re, Bouvier tani i ka zbuluar CNN se ai po përgatit kundërpadinë e tij miliarda dollarëshe kundër Rybolovlev pasi filloi një veprim juridik në Singapor në shkurt, duke argumentuar se një betejë e zgjatur gjyqësore me manjatin rus i kishte prishur biznesin dhe reputacionin.

Një ushtri e avokatëve dhe menaxherëve të PR janë të punësuar në të dy palët në këtë betejë ligjore që përfshin akuza për kërcënime dhe intriga politike.

Dhe kjo dramë përfshin disa nga veprat më të shtrenjta dhe të diskutueshme të artit – së pari dhe më kryesorja piktura më e shtrenjtë dhe enigmatike në botë, Salvator Mundi, të cilën disa e konsiderojnë si vepër të Leonardo da Vinci, ndërsa të tjerët e kundërshtojnë vërtetësinë e saj.

Ribolovlev shiti pikturën Salvator Mundi (Shpëtimtari i Botës) në 2017 për një rekord rekord 450 milion dollarë, në një ankand në shtëpinë e famshme të ankandeve Christie’s në New York. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts