Zuckerberg para Parlamentit Europian: ju kërkoj sërish falje, e djallosëm!

Siç para Senatit amerikan, ështu dhe para Parlamentit Europian, themeluesi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg kërkoi falje dhe pranoi se kompania nuk bëri mjaft për të parandaluar abuzimet në këtë rrjet social.

Duke folur për krerët e grupeve parlamentare të PE-së në Bruksel, ai vuri në dukje rëndësinë e Facebook për evropianët dhe theksoi se ai nuk bëri mjaft për të parandaluar abuzimin me platformën.

“Ne nuk iu përgjigjëm aq sa duhet përgjegjësisë sonë. Ishte një gabim dhe më vjen keq për këtë”, tha Zuckerberg në një fjalim hyrës, raportoi Reuters.

Ai iu drejtua deputetëve para përfaqësuesve të PE në skandalin që lidhet me shitjen e përdoruesve të rrjetit social në agjensinë e

Pas shpërthimit të skandalit. disa hetime zyrtare u hapën në SHBA dhe Evropë, dhe Zuckerberg kërkoi disa ndjesë për shkeljen e privatësisë së përdoruesve të rrjetit më të madh shoqëror në botë.

Në 2014, Cambridge Analytica, nëpërmjet një pyetësori psikologjik me me 270,000 njerëz, mori të dhëna për 87 milionë përdorues të Facebook.

Kjo i mundësoi kompanisë britanike të krijonte një bazë të dhënash të çmuar për t’u përfshinte më pas në ekipin e fushatës së Donald Trump. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts