Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

ZEMËRIMI/ “S’mund të marr frymë”: “epidemia” e një rebelimi i zi që po përhapet qytet pas qyteti në SHBA

Mijëra protestues rrethuan zonën e Barclays Center të Neë York City ndërsa protestat u përhapën në Shtetet e Bashkuara pas vrasjes së George Floyd, një njeri i zi nga Minneapolis i cili mbyti nën kontrollin vdekjeprurës të një oficeri të bardhë të policisë.

Protesta shpërtheu për vdekjen, për të cilën publiku mësoi përmes një video të kalimtarëve, dhe katër oficerë të policisë së qytetit u përfshinë në incident.

Çështja “Floyd”  kujtoi publikun për vrasjen e Eric Garner në Neë York City në 2014, një i zi i paarmatosur. George Floyd, fyti i të cilit u shtyp nga gjuri i një oficer policie, dëgjohej teksa bërtiste: “Nuk mund të marr frymë”.

Fjalët e tij u bënë një mesazh nga lëvizja Black Lives Matter e themeluar në mes të vrasjeve policore të afrikano-amerikanëve.

Atlanta

Në një fjalim pasionant, Bernice King, vajza më e vogël e Martin Luther King Jr., një ikonë e luftës për të drejtat civile, iu lut njerëzve që të ktheheshin në shtëpitë e tyre pasi më shumë se 1.000 protestues marshuan nëpër qytet dhe bllokuan trafikun.

“E vetmja mënyrë për të kapërcyer këtë nuk është dhuna”, tha Bernice King në qytetin e lindjes së babait të saj. “Le ta bëjmë atë në një mënyrë jo të dhunshme kur kemi të bëjmë me të keqen e kohës sonë.”

Demonstratat në Atlanta u bënë kaotike dhe herë pas here të dhunshme. Në qendër të qytetit, protestuesit ndezën zjarr pranë selisë së kanalit televiziv CNN.

Të paktën një automjet policie u dogj mes shumë zjarreve. Dritaret u thyen në ndërtesën e CNN dhe dyqanet përreth. Policia me veshje për rebelimet nisi një sulm të premten, duke larguar qindra protestues me kamion.

Minneapolis

Qindra protestues në 8 të mbrëmjes kundërshtuan shtetrrethimin dhe u mblodhën në rrugët përreth stacionit të policisë të djegur një natë më parë.

“Ne jemi këtu sepse ne, si brez, kemi kuptuar se gjërat duhet të ndryshojnë,” tha njëri prej tyre, Paul Selman, një i zezë 25-vjeçar që sapo ka fituar një diplomë angleze në Minesota. “Ne kemi nevojë për paqe”.

“Prindërit dhe gjyshërit tanë janë lodhur duke parë fëmijët e tyre të vdesin gjatë gjithë kohës, kështu që ne duhet të përveshim mëngët dhe të luftojmë për një të ardhme më të mirë.”

Detroit

Qindra protestues në kryeqytetin e makinave iu bashkuan “Marshimit kundër Brutalitetit të Policisë” në pasditen e vonë të së premtes.

Shumë thirrën “Jo drejtësi pa paqe”. Midis pankartave veçonte ajo me mesazhin “Unë nuk do të ndalem së bërtituri, derisa të gjithë mund të marrin frymë lirshëm”.

Denver

Në Denver të nesërmen, qindra marshuan paqësisht nëpër qendër të qytetit duke kërkuar drejtësi për Floydin e vrarë.

Policia në Denver ndërhyri me gaz lotsjellës dhe plumba gome të enjten në mbrëmje sepse automjetet e parkuara u vandalizuan dhe arrestuan 13 protestues.

Houston

Qindra njerëz në Houston u mblodhën të premten në mbrëmje për protesta të organizuara nga grupi “Black Lives Matter”. Ata bërtisnin “Nuk mund të marr frymë” dhe “Nuk ka drejtësi, as paqe”.

Louisville

Pas një nate të dhunshme në Louisville, në të cilën të paktën shtatë persona u qëlluan, policia në atë qytet ishte përgatitur mirë për protesta të reja pas vrasjes së Floyd dhe disa njerëzve të tjerë. Midis tyre është Breonna Taylor, një grua e zezë, e e cila u qëllua në banesën e saj në mars. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com