Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Zelandë e Re: të “hedhësh valle në gojë” të Corona-s

Një koncert i madh u organizua në Zelandën e Re për herë të parë që nga fillimi i pandemisë.

Një numër i madh njerëzish u mblodhën në Ëaitangi për shfaqjen më të madhe në natyrë që nga fillimi i shpërthimi i krizës globale COVID.

“Ndërsa britanikët pa dyshim do të ndjejnë zili të madhe duke parë fotot, kjo na jep të gjithëve pak shpresë për atë që duhet të presim me padurim në të ardhmen,” tha një nga pjesëmarrësit e koncertit.

Turi është organizuar nga grupi Six60 dhe do të interpretojë në qytete të tjera të tilla si Christchurch, Hastings, New Plymouth, Hamilton dhe Wellington.

“Ka kaq shumë pasiguri tani dhe është e vështirë të bësh plane afatgjata, por pa marrë parasysh çfarë, ne gjithmonë përpiqemi të marrim rezultatet më të mira, kjo është arsyeja pse ne investojmë kaq shumë në provat tona”, tha këngëtari Six60.

“Ndihem vërtet krenar që po luftojmë kaq mirë epideminë,” shtoi ai.

Zelanda e Re dhe kryeministrja Jacinda Ardern u vlerësuan për mënyrën e tyre të luftimit të pandemisë. Vendi mbylli kufijtë e tij përsëri në mars dhe kërkoi që të gjithë njerëzit që fluturojnë në vend të inspektohen dhe të futen në karantinë për 14 ditë. Ata gjithashtu futën një bllokim të rreptë për disa javë.

Që nga 15 janari, Zelanda e Re kishte vetëm 76 raste aktive, të cilat ishin raste të importuara ose raste të izoluara lokale. Në total, vendi ka pasur vetëm 2,246 raste që nga fillimi i shpërthimit dhe 25 vdekje. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts