Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Zbulohen lidhjet e Argëtim Asanit me Petrit Hamen (Amen), bashkëpunëtori i famëkeqit Arkan: Ja segmentet e UDB-së në politikën shqiptare të Maqedonisë

Ylli Pata

Vrasja e Argëtim Asanit (alias Artan Musliut) risjell në skenën e tronditur të shqiptarëve të Maqedonisë, fantazmat e tmerrshme të lidhjes së vjetër me nëntokën e krimit të organizuar dhe me shërbimin famëkeq serb UDB, i cili një pjesë solide të tij, e ka vazhduar me shërbimin e Maqedonisë së sotme të Nikolla Gruevskit.

Argëtim Asani, ka qenë një figurë kyçe e nëntokës së errët me politikën shqiptare të të gjitha forcave politike. Por mbi të gjitha ajo që është më eminente në “CV”-në e të ndjerit Asani është veprimtaria e tij e gjatë si njeri i afërt dhe truprojë e misteriozit Petrit Hame i njohur si Ame, bashkëpunëtor i afërt i kriminelit serb, Zhelko Razhnjatoviç (Arkanit) dhe figurë eminente e UDB-së jo vetëm në Maqedoni.

Petrit_AmeArgëtim Asani, që prej fillimit të viteve 90-a ka qenë bashkëpunëtor i Petrit Ames në tregëtinë e paligjshme dhe monopolet ekonomike që lindën më pas në kontrollin e shitjes së karburanteve, cigareve dhe lidhjeve me nëntokën e Shqipërisë, madje edhe me struktura të lidhura fuqishëm me shtetin.

Petrit Ame, u bë i njohur si pjesë e kronikave policeske në Shqipëri pas denoncimeve të familjarëve të Remzi Hoxhës, biznesmenit dhe veprimtarit shqiptar nga Maqedonia, i cili u vra brutalisht në Tiranë dhe ende deri sot nuk është gjetur trupi, megjithëse Prokuroria ka hartuar edhe akuza zyrtare ndaj ish-zyrtarëve të Shërbimit Informativ Kombëtar.

images (6)Pikërisht SHIK-u dhe Petrit Hame lidhen me emrin e ish-drejtorit të shërbimit sekret, të ndjerin Bashkim Gazidede, i cili është thënë se ka pasur afërsi familjare me figurën e krimit, i cili ishte me origjinë nga Dibra e Madhe.

Zeljko Raznatovic Arkan with hes private army named  Tiger's in place  Erdut 200 km nord west of Belgrade in Slavonia  Serbian part of Croatia outom 1993. Arkan wearinguniform of first world war serbian officire. Photo by Shone

Familjarët e Remzi Hoxhës, por edhe ish-shefi i SHIK-ut, Fatos Klosi, kanë akuzuar Gazideden se kanë vrarë Hoxhën pasi ky i fundit filmoi një takim ndërmjet Petrit Hames, Arkanit dhe Bashkim Gazidedes për çështjen e furnizimit me naftë nga Shqipëria të makinës së luftës së Sllobodan Millosheviçit. Bëhet fjalë për kulmin e luftës në Bosnjë dhe kohën kur Jugosllavia e fundit ishte nën darën e sanksioneve të OKB-së.

Vitet kaluan dhe një pjesë e madhe e personazheve kyçe të zhvillimeve më turbulente të skenës shqiptare u larguan një nga një dhe me ikjen e djeshme të Argëtim Asanit, asnjëri nga afera “Ame-Arkan” nuk është më.

Petrit Ame u vra në një atentat në Prishtinë menjëherë pas luftës në Kosovë dhe askush nuk foli për atë ngjarje. Ndërkohë Bashkim Gazidete u nda nga kjo botë nga një sëmundje e rëndë. i vetmi siç duket i gjallë ishte Argëtim Asani, një besnik i Hames, i cili asnjëherë nuk u pyet as nga Prokuroria e Shqipërisë e as nga organet maqedonase për akuzat e tmerrshme të familjarëve të Remzi Hoxhës.

I ndjeri Asani ka lëvizur thuajse të gjithë orbitën politike të shqiptarëve të Maqedonisë, duke u shpërblyer me pushtet dhe para. Nga një njeri i Menduh Thaçit e i PDSH-së ai u bë disident dhe mik i armiqve të tij, pra i kreut të komunës së Strugës, Zijadin Sela. Vetë Thaçi, në një takim në Strugë dy vjet më parë e akuzoi Selën për lidhjet me Asanin.

Njeriu me dy emra më pas u afrua me  “Demokracinë e Re”, kur kjo forcë politike u bë pjesë e orbitës politike të BDI-së me të cilën hyri në koalicion. Qarqe të shumta në Maqedoni e cilësonin Asanin si të afërt me Zv.kryeministrin Musa Xhaferi, i cili ka ndërhyrë për emërimin e Asanit në një post të lartë siç është ai i zyrtarit që mblidhte taksat dhe tatimet në zonën shqiptare të Maqedonisë.

Pra të gjithë këta protagonistë të mistershëm, politika i ka përthithur duke shkatërruar institucionet që shqiptarët i kanë fituar me luftë dhe me dëshmorë të pashumtë, pa llogaritur mundimet dhe persekutimin shekullor.

kupaVrasja e Asanit

Bajram Kupa nga Veleshta ka pranuar se djali i tij Avdulla Kupa ka vrarë Argëtim Asanin në Strugë, për të nxjerrë hak për djalin e tyre që ishte zhdukur dhe u gjet i vrarë disa muaj më parë në periferi të Strugës.

Bajram Kupa në deklaratën e tij ka theksuar se djali i tij Avdulla.K është përfshirë në këtë incident. Ai informoi se djali i tij rastësisht është ballafaquar me personin në fjalë, i cili në një moment ka vënë dorën në brez gjë që ka provokuar reagimin e shpejtë të djalit të tij.

”Personi në fjalë dhe dy persona të tjerë për ne si familje janë fajtorët kryesor në kidnapimin dhe vrasjen e djalit tonë Uran Kupa. Ne e kemi ditur prej kohësh që ai është personi përgjegjës për rastin e Uranit dhe në këtë rast Avdullai mori hakun e të vëllait” përfundon Bajram Kupa.

Uran Kupa ishte raportuar si i zhdukur nga 6 shkurt, dhe automjeti i tij u gjet disa ditë pas zhdukjes në Dibër, dhe  trupi i vdekur  i tij u gjet me 18 Mars të këtij viti  në fshatin Drasllajcë të Strugës.

/tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com