Zbulimi tronditës: armë e municione në Operan e famshme të Parisit

Në ndërtesën e veprës së famshme pariziane Palais de Garnier, u gjet armë e municion i fshehur gjatë Luftës së Dytë Botërore, një zhvillim tejet tronditës.

Zbulimi ndodhi gjatë punimeve të ndërtimit dhe restaurimit në ndërtesën me famë botërore. Punëtorët u tronditën nga ajo çfarë u panë zytë, armë e municioneve të prodhuara në vitet ’40-të, të gjitha Made in Germany.

Opera Garnier, e hapur në vitin 1875, është një nga ndërtesat më të vizituara në kryeqytetin francez. U ndërtua sipas rendit të Napoleonit Bonapartit.

Nga 1940 deri më 1944, Paris u pushtua nga forcat gjermane nën komandën e Adolf Hitlerit dhe mendohet se municioni dhe armët e gjendura i kanë rrënjët pikërisht në këtë periudhë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts