Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Xi Jinping: Kina do të kapërcejë virusin “djallëzor”

Presidenti kinez Xi Jinping i tha shefit të Organizatës Botërore të Shëndetit (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus se ai është i bindur për fitoren kundër koronavirusit “djallëzor”, i cili ka vrarë 106 njerëz deri më tani dhe është përhapur në të gjithë botën.

Numri i vendeve që planifikojnë të evakuojnë qytetarët e tyre nga Wuhan-i, një qytet në qendër të Kinës që ka rreth 11 milion njerëz dhe është epiqendra e shpërthimit, po rritet, raportoi Reuters.

Një çarter për të evakuuar stafin e ambasadës amerikane në Wuhan, është planifikuar të marrë fluturimin të mërkurën, tha një zëdhënëse e ambasadës amerikane në Pekin.

Ghebreyesus dhe Xi diskutuan se si të mbronin kinezët dhe të huajt në zonat e prekura nga koronavirusi, si dhe zgjidhjet që do të ishin alternative për evakuimet, tha një zëdhënës i OBSH.

“Virusi është djalli dhe ne nuk mund të lejojmë që djalli të fshihet”, citoi televizioni shtetëror Xi të thoshte.

“Kina do të forcojë bashkëpunimin ndërkombëtar dhe mirëpret përfshirjen e OBSH në parandalimin e viruseve. Ne besojmë se OBSH dhe bashkësia ndërkombëtare do të japin një vlerësim të qetë, objektiv dhe racional të virusit, dhe Kina është e sigurt se do të fitojë këtë betejë”, shtoi ai.

Agjensitë thonë se ekzistojnë shqetësime në lidhje me ndikimin që koronavirusi mund të ketë në ekonominë e dytë më të madhe në botë për shkak të ndalimeve të udhëtimit dhe pushimeve të zgjatura gjatë Vitit të Ri Lunar.

Rezervat globale kanë rënë përsëri, çmimet e naftës kanë rënë në nivelin e tyre më të ulët në tre muaj, dhe vlera e juanit kinez është më e ulta që nga fillimi i vitit.

Ekspertë të pavarur, 16 prej tyre, morën pjesë dy herë në debatin e OBSH-së javën e kaluar dhe refuzuan të shpallnin një krizë ndërkombëtare pas shpërthimit të virusit.

Tradicionalisht, OBSH ka kërkuar të krijojë bashkëpunim, duke shmangur antagonizimin e vendeve që ndihmojnë, përndryshe mund të përballen me kritika që mund të rrezikojnë operacionet humanitare. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts