Auto Dak
Auto Dak

Warren Buffet, 122 miliardë dollarë… vetëm cash

Miliarderi, investitori dhe filantropi amerikan Warren Buffet ka bërë me dije se deri tani ka mbledhur 122 miliardë dollarë në cash.

Ai ka blerë aksione më shumë se që ka shitur dhe ka reduktuar gjithë rreziqet për falimentim apo rënie. Buffet, guruja ekonomik i quajtur “Mrekullia e Ohamas”, nuk ka pasur rënie, por vetëm ngritje në trofeun amerikan.

Kompanie e Buffet, Berkshire Hathaway është bërë më e fortë se Apple madje, dhe vitin e kaluar pati më shumë se 50 miliardë dollarë fitime në çerekshin e fundit të vitit të kaluar.

Kjo kompani ka investuar edhe me 10 miliardë dollarë në industrinë e naftës, Occidental Petroleum, fushë kjo tejet profitabile. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts