Vuçiç dhe Taçi, sërish në dialog më 18 korrik

Presidentët Tadiç e Thaçi, të pranishëm në Bruksel, kanë vendosur që më datë 18 korrik të kenë një tjetër takim mes tyre, po aty, në kryeqytetin e BE-së, diktuar nga znj.Mogherini dhe me praninë e saj.

Kjo e fundit që kërkon Vuçiç e Thaç të shqyrtojnë përparimin në bisedimet e deritanishme mbi marrëveshjen për gjithëpërfshirjen e normalizimit dhe planet për hapat dhe takimet e ardhshme, për të siguruar palët të vazhdojnë dialogun me intensitet të lartë, thuhet në një njoftim zyrtar.

Takimi i fundit i Vuçiçit dhe Thaçit me ndërmjetësinë e znj. Mogherii u mbajt më 24 qershor dhe më pas u ra dakord që dialogu do të intensifikohet.

Të dyja palët i cilësuan këto bisedime si të vështira por të domosdoshme për të arritur një zgjidhje.

Përfaqësuesit e Serbisë dhe të Kosovës vlerësuan se ka dallime serioze në qëndrime, por që gjithashtu që të dyja palët do të dëmtoheshin nëse nuk do të arrihej asnjë marrëveshje. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts