Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

REZULTATET/ Dështimet e para me vaksinat anti-COVID: kush u tërhoq në Francë e SHBA

Instituti Francez Pasteur njoftoi se po ndalon zhvillimin e masterplanit të tij për vaksinën kundër COVID-19, sepse testet e para treguan se ajo është më pak efektive nga sa kishin shpresuar.

Një tjetër laborator francez, Sanofi, njoftoi në dhjetor se vaksina e tij ishte vonë dhe se nuk do të ishte gati deri në fund të vitit 2021, për shkak të rezultateve më të këqija se sa pritej.

Në rastin e vaksinës së Pasteur, “përgjigjet imune të indukuara u gjetën më të ulëta se ato që shihen në ato të kuruara nga infeksionet natyrore, si dhe ato tek njerëzit e vaksinuar me vaksina të aprovuara COVID-19”, shpjegon Instituti, pasi vendimit për përfundimin e projektit.

Vaksina e Pasteur përdori një vaksinë të fruthit të përshtatur për të luftuar COVID-19, raporton AFP.

Rezultate të dobëta të kompanisë amerikane

Kompania farmaceutike amerikane Merck po heq dorë gjithashtu nga dy kandidatë të mundshëm për vaksinën kundër sëmundjes COVID-19 për shkak të rezultateve të dobëta në provat e para klinike, raporton AP.

Merck tha se vullnetarët reagonin mirë ndaj vaksinës, por që ajo solli një përgjigje të dobët imune krahasuar me vaksinat e tjera.

Kompania thotë se do të zhvendosë fokusin e saj në dy terapi të mundshme për COVID-19, të cilat ende nuk kanë marrë miratimin rregullator.

Qeveria amerikane do t’i paguajë Merck 356 milion dollarë për prodhimin e përshpejtuar të një prej terapive të saj të mundshme kundër COVID-19, si pjesë e një veprimi që synon të ndihmojë zhvillimin e vaksinave dhe ilaçeve kundër sëmundjes së koronavirusit.

Këto para do të lejojnë që kompania të prodhojë deri në 100,000 doza deri në fund të qershorit, nëse Administrata e Barnave dhe Ushqimit e SHBA lëshon një miratim për përdorim emergjent.

Ilaçi i njohur si MK-7110 ka aftësinë të zvogëlojë efektet e dëmshme të një reagimi të tepërt të sistemit imunitar ndaj COVID-19.

Pesë vaksina të mundshme në Shtetet e Bashkuara

Merck u bashkua me garën për të luftuar pandeminë më vonë sesa kompanitë e tjera të mëdha farmaceutike dhe fazat e para të testimit të vaksinave të mundshme që kërkojnë vetëm një dozë filluan vjeshtën e kaluar.

Vaksinat e zhvilluara nga Pfizer dhe Moderna ishin tashmë në fazat e vona të provave klinike në atë kohë dhe u miratuan për përdorim emergjent në fund të vitit të kaluar.

Në SHBA, pesë vaksina të mundshme kundër koronavirusit janë në fazat e vona të provave klinike.

Rezultatet e një prove të një vaksine të zhvilluar nga Johnson & Johnson dhe të marra nga një dozë e vetme priten së shpejti. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts