VIDEO/ Terrori në Zelandën e Re, vrasësi u nis drejt xhamive me këngë çetnike

Ekstremisti australian Brenton Tarant, njeriu që ka shkaktuar terrorin me vrasjen e afro 50 muslimanëve në dy xhami në Zelandën e Re, e ka patur për inspirim ish-liderit serb të Bosnjes, kriminelin Radovan Karaxhiç, pasi drejt akteve vrasjesve masive ka shkuar me në find këngën  “Karaxhiç udhëheq serbët e tij”.

Madje në manifestin racist të lëshuar pak para sulmit, ai përmendte dhe ndërhyrjen e SHBA në Kosovë, gjë që tregon për një ndjeshmëri mizore ndaj çdo realiteti, kudo në botë që ka patur në qendër muslimanët, për t’u shpallur luftë atyre.

Një video e mëposhtme tregon nisjen e tij drejt xhamive, me armë e municione, ku në fund pra është dhe kënga çetnike me personazh Karaxhiçin. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts