Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

VENDIMI/ Kosova, që sot pa taksën e famshme: ama, ndryshe për Serbinë e ndryshe për Bosnjen

Ushtruesi i detyrës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti tha se qeveria e Kosovës në detyrë po merr një vendim që gradualisht të vendosë reciprocitet me Serbinë, në vend të taksës 100 përqind të importeve të mallrave, ndërsa për Bosnjën hiqet pa reciprocitet.

Kurti tha në një konferencë shtypi se qeveria do të marrë një vendim për të hequr taksën 100 përqind, por me futjen graduale të reciprocitetit ndaj Serbisë në mënyrë që vendimi të hyjë në fuqi në mesnatë.

Ai tha se do të fillojë nga vendosja e marrëdhënieve tregtare me Serbinë, duke respektuar Kushtetutën e Kosovës dhe ligjin në fuqi, pra në marrëdhënie të barabarta.

“Certifikatat fitosanitare dhe dokumentacioni mbështetës për produktet ushqimore do t’i nënshtrohen kontrolleve fitosanitare në vendkalimet kufitare dhe kontrolleve veterinare,” tha Kurti.

“Unë u kam bërë thirrje të gjithë anëtarëve të kabinetit të votojnë pro këtij vendimi në mënyrë që të hyjë në fuqi në mesnatë”, tha Kurti, duke shtuar se vendimi do të ishte efektiv deri në 15 qershor kur zbatimi i tij do të rishqyrtohej.

Kurti theksoi se taksat 100 për qind për importet e mallrave nga Bosnja janë shfuqizuar pa asnjë masë reciproke.

“Ne nuk duam t’i trajtojmë Serbinë dhe Bosnjën në të njëjtën mënyrë. Ne e dimë se Bosnja vuan nga Serbia pasi ajo na lufton nga jashtë dhe nga Bosnja nga brenda,” tha Kurti.

Ai theksoi se Bosnja nuk e njeh Kosovën si një shtet të pavarur dhe as Kosova Bosnjen, porse ka një dëshirë nga pala e Kosovës që Bosnja të ekzistojë dhe se prandaj Prishtina dhe Sarajeva nuk duhet të kenë pengesa për lëvizje.

Më 20 mars, qeveria e Kosovës hoqi taksat prej 100 përqind të importeve të lëndëve të para nga Serbia dhe Bosnja, dhe më pas njoftoi se do të heqë taksat plotësisht nga 1 prilli dhe do të sillte reciprocitet.

Taksa 100 përqind për produktet nga Serbia dhe Bosnja u fut nga ish-kryeministri Ramush Haradinaj në fund të vitit 2018. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com