Vdes “Tom Jones”, një nga aktorët më të famshëm britanikë

Aktori britanik Albert Finney, i cili u nominua për disa Oscar dhe që luajti Tom Jones në filmin Skyfall, vdiq në moshën 83-vjeçare.

Familja Finney tha të premten se ai “vdiq në heshtje pas një sëmundje të shkurtër, të rrethuar nga më të afërmit”.

Finney ishte një nga yjet që arritën të shmangnin shkëlqimin e Hollivudit për më shumë se pesë dekada pasi fitoi famë ndërkombëtare në 1963 me të njëjtin emër si Tom Jones.

Ky film e solli e çoi atë të parën herë në pesë nominime për Oscar. Të tjerë filma që luajti janë: “Vrasja në Orient Express”, “Veshjet”, “Nën Vullkan” dhe “Erin Brockovich”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts