Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Vala e dytë e infektimeve: apo gjunjëzohet Suedia “mospërfillëse”?

Suedia, e cila ka shkaktuar polemikë mbi moszbatimin e masave të ashpra izoluese gjatë pandemisë, duke zgjedhur qasje liberale, ka pranuar se nuk sheh shenja të imunitetit të tufës dhe se numri i infeksioneve të reja po rritet.

Vendi nordik, qasja e qetë e të cilit për të luftuar pandeminë ka tërhequr vëmendjen në të gjithë botën, ka regjistruar 17,265 raste të reja të koronavirusit që nga e premtja.

Në të njëjtën periudhë javën e kaluar, Suedia raportoi 15,084 raste të reja, me numrin e pranimeve në spital për pacientët me koronavirus pothuajse të dyfishuar çdo të dielë.

Anders Tegnel, arkitekti i strategjisë së diskutueshme pa bllokim të Suedisë, argumentoi më parë se Suedia do të dilte më mirë se vendet e tjera në valën e dytë pasi ndërtoi imunitetin kolektiv gjatë së parës.

“Çështja e imunitetit të tufës është e vështirë. Për momentin, ne nuk shohim ndonjë shenjë të imunitetit që po ngadalëson valën e dytë,” u tha Tengel gazetarëve të martën.

Megjithëse Tegnel nuk shkoi aq larg sa të thoshte se është një vendim i pazakontë i Suedisë për të shmangur karantinën dhe për të mos këshilluar mbajtjen e maskave të fytyrës, kryeministri Stefan Lofven ka marrë një qasje dukshëm të ndryshme në javët e fundit.

Ai vendosi kufizime mbi shitjet e alkoolit, vizitat në shtëpi dhe tubimet publike, duke paralajmëruar se kufizimet e udhëtimit mund të ishin masa tjetër.

Rregulloret e Suedisë janë relativisht të relaksuara në krahasim me vendet e tjera evropiane, por ato janë një kthesë e rëndësishme nga politikat e mëparshme që supozonin se njerëzit do të zgjidhnin vullnetarisht të qëndronin në shtëpi dhe të mbanin distancën e tyre.

Suedia raportoi një numër rekord të infeksioneve të reja të koronavirusit këtë muaj, duke provuar se vendi nuk arriti të shmangte valën e dytë të infeksionit që prek pjesën më të madhe të Evropës.

Si kujtesë, Suedia regjistroi ditën më të keqe që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit të premten e kaluar, me 7,240 infektime në 24 orë. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts