Ushqimet që ju ndihmojnë të pastroni mushkëritë nga nikotina

Nikotina hyn në lëkurë, gojë, mushkëri dhe në shtresën e mukusit. 10 sekonda pasi e thithni atë, me anë të gjakut, arrin në tru.

Ushqimet e mëposhtme mund t’ju ndihmojnë të pastroni trupin nga nikotina:

Ujë:  Sigurohuni që të konsumoni 8-12 gota në ditë.

Lëng karrote: është i lartë në vitaminë B, C, A, K, dhe detoksifikon trupin, ndihmon për lëkurë të butë, të freskët dhe i jep shkëlqim asaj.

Portokalli- është i lartë në vitaminë C dhe ushqyes të tjerë, redukton stresin dhe ankthin.

Brokoli- është i lartë në vitaminë B5 dhe C të cilat janë të dobishme për mushkërinë.

Kivi- është e bollshme në vitaminë C, A dhe E, të cilat janë deficitare në trupin e një duhanpirësi.

Shega- rrit rrjedhjen e gjakut.

Spinaqi- është i lartë në vitamina dhe acid folik, pas konsumimit të tij, shijen e duhanit nuk do t’ju duket e mirë.

Prandaj, konsumoni këto ushqime në qoftë se doni të lini duhanin, ose të paktën për të freskuar trupin dhe pastruar atë nga nikotina e dëmshme./tesheshi.com/

Related posts