Ushqimet më të mira nëse doni të jetoni gjatë

Arrat

Arra janë plot me mikroelemente vitale për trupin dhe trurin tuaj. Arrat kanë shumë yndyra të shëndetshme që ndihmojnë sistemin nervor të njeriut. Hani të paktën ¼ filxhan në ditë për të furnizuar trupin tuaj me mineralet e nevojshme.

 

Limoni

Limoni është ndoshta ushqimi më i mirë për të ngrënë në qoftë se ju mungon vitamina C. Limoni po ashtu ndihmon në uljen e rritjes së qelizave të kancerit dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e një sërë sëmundjesh të tjera, përfshirë gripin.

 

Brokoli

Brokoli është një burim i mrekullueshëm i vitaminës K, që ndihmon në ndërtimin e kockave të forta dhe mbështet sistemin imunitar për të luftuar sëmundjet. Sigurohuni që ta gatuani atë në mënyrë korrekte.

 

Fasulet

Fasule janë një burim i proteinave bimore të shëndetshme e cila është mënyra më e lehtë për të ndërtuar trupin tuaj. Fasulet janë të pasura me fibra që ndihmojnë trupin të tretet ushqimet të tjera dhe nuk përmban burim të yndyrave të këqija.

 

Çokollatë e errët

Mos hani fare çokollate me rrush të thatë dhe arra brenda. Çokollata e errët është opsioni i duhur për të mbajtur një balancë të shëndetshme por sidomos ato çokollata që përmbajnë përqindje të lartë të kakaos.

 

Domatja

Llojet e ndryshme të domateve janë të mrekullueshme për të ndihmuar në luftimin e qelizave të kancerit. Domatet gjithashtu sigurojnë trupin tuaj me përbërës të nevojshëm për të pasuruar gjakun. Çdo person duhet të konsumojë të paktën një domate çdo javë.

 

Salmon

Nëse nuk jeni vegjetarian, sigurohuni që të përfshini salmonin në dietën tuaj pasi është i pasur me proteina. Ai gjithashtu ju siguron yndyra të shëndetshme që nuk kanë gjasa të gjenden kudo tjetër.

 

Avokado

Mes të gjitha llojeve të frutave, avokado duket të jetë alternativa më e shëndetshme. Avokadot janë të pasura me vitamina dhe mikroelemente për t’ju mbajtur të shëndetshëm. Po ashtu është vërtetuar se konsumimi i avokadove ulë rrezikun e sulmeve në zemër.

 

Hudhra

Nëse nuk hani hudhër të freskët, atëherë ju ndodheni në rrezik vazhdueshëm. Hudhra ndihmon në shuarjen e mikroorganizmave të dëmshëm dhe mbajnë trupin tuaj të pastër. Ajo gjithashtu përmirëson sistemin imunitar.

 

Vaj ulliri

Ndër të gjitha llojet e ndryshme të vajit, vaji i ullirit është i mbushur me yndyra, acide dhe substanca të shëndetshme. Kjo ndihmon në rritjen e shëndetit të zemrës, dhe për të ndërtuar enë të forta dhe elastike të gjakut. Sigurohuni që të përfshini vajin e ullirit në dietën tuaj të përditshme.4

 

Spinaqi

Kjo perime me gjethe jeshile përmban një sasi të madhe luteine. Ngrënia e spinaqit ndihmon në mbrojtjen e sistemit imunitar, syve dhe shëndetit të grave. Luteina luan një rol të madh në ovulimin dhe mundësinë e shtatzënisë.

 

Manat

Të gjitha frutat e manave të freskëta janë të mrekullueshme për të konsumuar. Është e mirë për të ngrënë ato në sezonin e tyre, por manaferrat e ngrira janë alternativa e mirë, por pasi futi të konservohet, humbet pothuajse e gjithë mirësia e tij.

Kosi

Qumështi i freskët duhet konsumuar çdo ditë. Por kosi ka veti të mrekullueshme për të gjithë njerëzit. Ndihmon në krijimin dhe mirëmbajtjen e mikroflorës së trupit dhe ndihmon në tretjen e plotë të ushqimit që hani.

 

Frutat e thata

Këto opsione janë veçanërisht të dobishme gjatë kohës së dimrit kur nuk ka fruta të freskëta. Frutat e thata ruajnë shumë mikroelemente të shëndetshme dhe vitamina. Ato gjithashtu krijojnë fuqi imunitare shtesë gjatë muajve të ftohtë të vitit.

Përgatiti: Shkëlzen Rrecaj – /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts