Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Unitet europian kundra koronavirusit, BE: gati përgjigja e koordinuar

Ministrat e shëndetësisë të BE kanë rënë dakord të rrisin përgatitjet dhe të organizojnë një përgjigje të koordinuar për përhapjen e koronavirusit që është shfaqur në Kinë.

Në një seancë emergjente në Bruksel, zyrtarë nga 27 shtete anëtare thanë se duhet të planifikojnë më shumë për të shmangur mungesat e mundshme të ilaçeve ose pajisjeve mbrojtëse gjatë shpërthimit, të cilat Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) e ka quajtur një kërcënim global për shëndetin publik.

Sipas zyrtarëve kinezë të shëndetit, epidemia ka infektuar të paktën 53,000 njerëz dhe ka regjistruar më shumë se 1.300 vdekje, 99 përqind e të cilave janë në Kinë.

Ekspertët besojnë se shkalla e vërtetë e epidemisë mund të jetë shumë më e gjerë.

Më shumë njerëz kanë vdekur nga koronavirusi sesa në epideminë SARS në 2002 dhe 2003, por deri më tani nuk janë raportuar vdekje në Evropë, ndërsa kontinenti ka më pak se 50 raste të konfirmuara të virusit.

“Ne do të mbetemi vigjilentë dhe nëse situata ndryshon, ne do ta intensifikojmë punën tonë,” tha Komisioneri Evropian për Shëndetësi, Stella Kyriakides.

Ministrat thanë se masat për zbulimin e hershëm dhe parandalimin unik ishin vendimtare.

Agnes Buzyn, ministrja e Shëndetësisë në Francë, tha se Bashkimi Evropian duhet të mbetet vigjilent në rast se epidemia dëmton prodhimin e drogës në Kinë, e cila mund të çojë në mungesa të mundshme.

Ajo kërkoi nga BE që të fillojë një plan të përbashkët për blerjen e pajisjeve mjekësore.

“Fragmentimi i përpjekjes do të na bëjë të gjithë më të prekshëm. Uniteti ynë do të mbështesë gjithashtu përpjekjet e Kinës për të mundur virusin dhe për të penguar çdo transmetim brenda BE”, tha Kyriakides. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com