UEFA miraton kompeticionin e ri për klube: EUL2

EUL2 do të jetë kompeticioni i tretë europian i ftubollit për klube.

UEFA miratoi formimin e kësaj gare, e cila i shtohet Champions dhe Europa League.  Ajo do të nisë nga sezoni 2021/2022.

“Një konkurrim gjithëpërfshirës do të thotë më shumë ndeshje, për më shumë klube”, tha presidenti i UEFA-s, Alexander Ceferin në takimin e fundit në Dublin.

Në kompeticionin EUL2, do të konkurrojnë 32 klube në fazën e grupeve.

Ndeshjet do të luhen të enjten dhe konkurrenca do të jetë e njëjtë sipas renditjes së elitës në Ligës e Evropës dhe Ligën e Kampionëve.

Fituesi i garës së re do të sigurojë një paraqitje në Ligën Evropiane të sezonit të ardhshëm.

Ndeshjet finale të garës së re, Ligën e Evropës dhe Ligën e Kampionëve do të luajnë të njëjtën javë, kronologjikisht në ditët e mërkura, të enjte dhe të shtuna.

Detajet dhe titujt, shpërndarja e fondeve, sistemi i solidaritetit, koeficientët dhe strategjitë tregtare do të përfundojnë vitin e ardhshëm.

Konkursi i ri nuk ndryshon asgjë në formatin e konkurrencës kur bëhet fjalë për Ligën e Kampionëve dhe Ligën e Evropës.

Vendi i tretë i grupit në fazën e parë të Ligës së Kampionëve do të vazhdojë në Ligën e Evropës, ndërsa e treta e vendosur në ekipet e Europa League do të vijojë kalimin në garën e re. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts