Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Turqia vendos fatin e Hagia Sophia-s: muze apo xhami?

Gjykata Supreme e Turqisë do të vendosë të enjten nëse simboli i Stambollit i Hagia Sophia do të shndërrohet në një xhami, e cila do të forcojë më tej marrëdhëniet tashmë të tensionuara të Turqisë me Perëndimin, raporton AFP.

Hagia Sophia, një bazilikë e shekullit të gjashtë që tërheq turistë nga e gjithë bota për shkak të arkitekturës së saj, ka qenë një muze që nga viti 1935 dhe është i hapur për besimtarët e të gjitha feve.

Megjithë kërkesat e herëpashershme nga grupet islame që duan që ndërtesa e famshme e mbrojtur nga UNESCO të jetë e hapur për lutjet myslimane, ajo mbetet një muze.

Ajo u ndërtua si kishë në Perandorinë Bizantine në shekullin e gjashtë, por u shndërrua në një xhami pas sundimtarit osman Mehmed II. pushtoi Kostandinopojën në 1453.

Shndërrimi i Hagia Sophia në një muze pas rënies së Perandorisë Osmane ishte një nga reformat kryesore të Mustafa Kemal Ataturk, themeluesit të shtetit modern turk.

Thirrjet që ajo të kthehet në një xhami kanë ngjallur zemërim te të krishterët dhe tensione me Greqinë, “aleat” historikisht armiqësor i NATO-s.

Një gjykatë turke do të marrë një vendim qoftë të enjten ose brenda dy javësh, raporton agjencia shtetërore të lajmeve Anatolia.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha muajin e kaluar se vendimi përfundimtar do merrej në gjykatë, i njohur si Danistay, duke shtuar se “hapat e nevojshëm do të merren” pas vendimit.

Por përpara zgjedhjeve lokale të vitit të kaluar, udhëheqësi turk theksoi se ishte koha që Hagia Sophia të bëhej një xhami dhe se shndërrimi i tij në një muze “ishte një gabim i madh”.

Vitet e fundit, lideri turk gjithashtu i ka kushtuar vëmendje më të madhe betejave me të cilat ushtarët osmanë mposhtën Bizantin, duke i shënuar ata me festime të mëdha çdo vit.

Greqia po ndjek me vëmendje atë që po ndodh me trashëgiminë bizantine në Turqi dhe është e ndjeshme për këtë çështje pasi konsiderohet trashëgimtare e Perandorisë Bizantine Ortodokse. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts