Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Turizëm: Nga Madridi në Kurvelesh, aty ku Spanja mund Nivicën 6-1

Nga Aleksandër Toti

13663357_10201736579292420_1638270020_o

Tepelena nuk kishte parë që shumë të huaj sa këto ditë. Qendra e re e qytetit, pjesë e “Rilindjes urbane”, jo vetëm që e ka gjallëruar qytetin e Aliut prej vetë qytetarëve të saj, të cilët ndihen të “rilindur” nga një cilësi tjetër jete, por dhe nga qindra studentë spanjollë, të ardhur për një tur 3-ditor këtyrë anëve, më saktë zonës së Kurveleshit, një pasuri e jashtëzakonshme natyrore e jo vetëm, ende e pazbuluar, që mund ta njohësh dhe falë një njeriu të apasionuar, djalë Kurveleshi, Auron Tare.

Me një përjetim mjaft emocionues, si asnjëherë më parë i gjithë qyteti ka pritur me kurreshtje dhe buzëqeshje të ngrohtë të rinjtë e ardhur nga Madridi, të cilët zgjodhën të vizitonin Tepelenën e pikërisht zonën më atraktive për turizmin e aventurës, Kurveleshin, në këto ditë të nxehta verore.

Duke mbërritur kështu rreth orës tetë të mbrëmjes, të ndalur vetëm për pak çaste, nën shoqërimin e kryetarit si dhe përfaqësuesve të tjerë të bashkisë, pa humbur asnjë moment nga koha e tyre, kanë zgjedhur të marrshojnë në këmbë për të shijuar rrugën drejt Kurveleshit.

13662606_10201736577732381_2107978270_o

Një sfidë mjaft e bukur dhe paharrueshme do të ishte për ta kjo ngjitje e rrugës që gjarpëron shpateve të maleve të natyrës së egër, nën shoqërinë e gurgullimës së burimeve të pafundme të këtyre grykave, apo simfonisë muzikore të gjallesave që pushtojnë gjithë atë pyll alpesh në mbrëmje. Do të zgjaste për rreth tre orë ky udhëtim deri në arritjen e destnacionit të parë e cila ishte pikërisht në fshatin më të afërt të zonës, Lekdush, ku një grup i organizuar banorësh dhe punonjësish do të bënin pritjen duke ofruar ndihmën e nevojshme për të siguruar një fjetje të sigurt në çadrat e tyre.
Të gjendur mes malesh në lartësinë 1500 metra  rreth zjarrit  ndezur e aspak të lodhur pas asaj rruge për afro 17 km, të gjithë së bashku, nën drejtimin e At Hoses, apo El Padre-s siç e quanin ata, kremtojnë ritin e faljes sikurse e do besimi katolik të cilin praktikojnë.

13621909_10201736579572427_18801691_o“Është e jashtëzakonshme ndjesia që të jep kjo natyrë e ky vend, ka një aromë freskie dhe paqeje si askund. Nuk kemi parë kurrë kaq shumë yje në qiell, ka aq shumë sa duket se preken me ato majat e larta të atyre maleve aty përballë. Gjen një paqe shpirtërore që duket se vjen nga universi i cili është kaq i afërt këtu. Nuk e di, por është e papërshkrueshme, çdokush duhet të vijë e ta ndjejë këtë këtu”, shprehen dy nga studentet duke vazhduar mbrëmjen mes tyre dhe muzikës së kitarës që qëndroi thuajse deri afër mëngjesit.

Duke rënë mëngjesi tjetër, filloi zgjimi si dhe përgatitja për të vijuar turin ndërkohë që po bëhej gati ushqimi me prodhimet e zonës si mjaltë, qumësht apo gjalp të cilat padyshim që i shijuan në maksimum sikurse u shprehën.

Ajo çka preceptohej nga sytë e të rinjve aty përpara nisjes, ishte pamja piktoreske e Simires, një mur gjigand shkëmbor buzë kanionit të thellë me ujvara të larta.

13639476_10201736578172392_2015569784_o

Startoi kështu ecja në këmbë nga fshati i parë i Kurveleshit të Sipërm, për të vijuar më pas me një ndalesë pushimi nën hijen e rrepeve shekullorë në qendër  të Progonatit, ku dallohej Shpati i Malit të Thatë apo Malet Murale të Këndrevicës.

Vazhdoi kështu udhëtimi në këmbë shoqëruar nga kështjella e këtyre maleve me pamjen mahnitëse të të gjithë këtij biodiversiteti natyror e cila krijon edhe një mikroklimë midis Buzës së Bredhit , Ujvarave të Thella e të Larta apo Pyllit të Lajthizës i cili shtrihej në faqen e malit ku degëzohej rruga për në Kuç të Vlorës.

Pas ecjes së gjatë midis fshtrave të zones, si Gusmar  dhe Rexhinë, u ndalën në stacionin e fundit të fshatit të Nivicës.

Pas mbrritjes në Nivicë dhe pritjes mjaft të ngrohtë dhe miqësore, ajo që do të surprizonte ishte ardhja e ambasadores së Mbretërisë së Spanjës znj. Silvia Josefin Kortez Martin, së bashku më fëmijët e saj të veshur me bluzat kuq e zi ,të cilët  padyshim i kishte sjellë për të njour me këto mrekulli të zonës.

13646918_10201736579692430_1586334608_o

Në pritje të saj ishte kryetari i bashkisë, z.Tërmet Peçi i cili i shprehu mirënjohjen e tij me të thellë duke e falenderuar në emër të të gjithë banorëve Tepelenas në përgjithësi dhe Kurveleshas-ve në veçanti. “Është një nder i madh për mua të kem këtu këta studentë të mrekulleshëm dhe ketë zonjë të nderuar e cila na bëri këtë dhuratë të çmuar në këto ditë duke ju sjellë ju të vizitoni këtë vend për të cilin ka shkruar Bajroni, Pukëvili, Hahn etj…Do doja të falenderoja këtu edhe mikun tonë të përbashkët i cili e bëri të mundur këtë vizitë, z.Auron Tare i cili ka dhënë maksimumin e tij për të shpalosur e promovuar vlerat e vendit tonë në çdo cep të Shqipërisë e veçanërisht të zonës së Kurveleshit nga ku ka edhe orgjinën e familjes së tij. Është emocionues fakti që unë shoh mes këtyre studentëve veten time 25 vite më parë ku zhvilluam një ekspozitë turistike në këto përmasa sikur jeni ju sot .Unë do t’ju premtoja se herën tjetër që të vini këtu të gjeni një rrugë të asfaltuar dhe kushte më të favorshme për zhvillimin e turizmin në këtë zonë e cila ndoshta në të ardhmen do jetë një industri ekonomike për banorët dhe një vend referimi për pushimet tuaja”

Pas fjalës përshëndetëse, çlodhjes nga rruga dhe ngrënies së drekës në pasdite, së bashku me një grup të rinjsh niviciot, mes argëtimit dhe humorit u zhvillua dhe një ndeshje miqësore futbolli, Nivicë – Spanjë e cila rezultoi me humbjen e thellë të palës tonë në rezultatin 7-1.

13639768_10201736577252369_439402176_o

Me fjetjen në natyrë do mbyllej dhe kjo mbrëmje për t’u finalizuar të nesërmen në zbritje me vizitën në kanionet e Ujvarës Peshturës në Nivicë, Kullat Kristof dhe Geri në Lekdush dhe plazhin me ujin e akullt të grykës honeprerë të Bënçës pranë ujsellësit të Ali Pashës. Me mbërritjen në Tepelenë për të marrë rrugën e gjatë të kthimin kanë shijuar pamjen e mrekullueshme të grykëvjosës dhe majës së Golikut sikur e përshkruante dhe Lord Bajron kur vizitoi kalanë e Aliut në Tepelenë “S’do ta harroj kurrë pamjen në të hyrë në Tepelenë pasdite ndajnatë kur perëndonte dielli…!” /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com