Trump: SHBA tërhiqet nga një marrëveshje bërthamore me Rusinë

Presidenti Trump konfirmoi se SHBA do të tërhiqet nga marrëveshjet bërthamorë nënshkruar këtu e 30 vjet më parë, sepse Rusia, siç tha ai, shkel dispozitat e kësaj marrëveshjeje.

“Unë nuk e di pse Presidenti Obama nuk ka negociuar me dhe nuk është tërhoqur nga marrëveshja. Ne do të përfundojë marrëveshjen dhe pastaj ne do të zhvillojë një armë, nëse Rusia dhe Kina bien dakord për një marrëveshje të re”, tha Trump.

Rusia e mohon aqë shkel marrëveshjen dhe Ministria e Jashtme ka thënë se lëvizja e SHBA u motivua nga “ëndrra amerikane për një botë unipolare me vetëm një superfuqi”, njoftoi agjencia RIA Novosti.

Katër vjet më parë, Barack Obama akuzoi Moskën se po shkel marrëveshjen, e cila në vitin 1987 të nënshkruar nga presidentët Ronald Regan dhe Mihail Gorbaçov, pasi Rusia ka testuar raketa të nisur nga toka, por Shtetet e Bashkuara janë nën presion nga udhëheqësit evropianë për t’u tërhequr nga marrëveshja.

Nëse kjo do ndodhte, do ishte një goditje e dytë pas tërheqjes nga marrëveshja berthamore me Iranin. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts