Trump: nëse Kim prish marrëveshjen, ja bëjmë si Gedafi

 

Presidenti amerikan Donald Trump ka siguruar kreun e Koresë së Veriut, Kim Jong-Un se SHBA nuk do të ndjekë modelin libian me të, pra të ndryshojë kupolën e pushtetit.

 

Presidenti amerikan Donald Trump ka siguruar kreun e Koresë së Veriut, Kim Jong-Un se SHBA nuk do të ndjekë modelin libian me të, pra të ndryshojë kupolën e pushtetit.

“Në Libi e shkatërruam atë vend, nuk ka pasur një akord për të mbajtur Ghedafin. Ne nuk duam të veprojmë si në Libi, por nëse nuk do të ketë një marrëveshje me Kim, edhe mund ta bëjmë, është shprehur kreu i Shtëpisë Bardhë. Deklarata vjen një ditë pas Pheniani shfaqi një tekë duke anulluar një tjetër samit me Korenë e Jugut, duke hedhur hije dhe mbi atë me Tramp në qershor në Singapor.

Ishin ditë mjalti ato mes Kim Jong dhe Administratës Trump, kur lideri komunist premtoi deri shkatërrimin e poligonit bërthamor. /tesheshi.com/   

 

 

auto pjese dak

Related posts