Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Trembëdhjetë anëtarë të PPE, kërkesë për përjashtimin e Viktor Orban

Trembëdhjetë anëtarë të partisë së Partisë Popullore Evropiane (EPP) kanë bërë thirrje për përjashtimin e partisë së kryeministrit hungarez Viktor Orban nga grupi.

“Ne po kërkojmë largimin e Fidesz nga EPP. Zhvillimi i situatës konfirmon besimin tonë se Fidesz me politikën e tanishme nuk mund të gëzojë anëtarësim në PPE,” u tha në një deklaratë.

Dëbimi i Fidesz u kërkua nga drejtuesit e 13 partive nga 82 në PPE, përfshirë kryeministrin Grek Kyriakos Mitsotakis. Sidoqoftë, asnjë nga formacionet kryesore politike brenda këtij grupi, të tilla si Unioni Kristian Demokratik (CDU) i Kancelares ngela Merkel dhe Partia Popullore në Spanjë, nuk janë pjesë e kësaj nisme.

Kërkesa e këtyre 13 palëve do t’i lejojë Presidentit të PPE, Donald Tusk që të fillojë procedurën e përjashtimit. Kjo është kërkesa e tretë për të përjashtuar Orbanin, ndërkohë që përpjekjet e mëparshme kanë qenë të pasuksesshme pasi disa parti, siç është CDU, nuk pranuan të votojnë.

Bashkimi Evropian aktualisht është i shqetësuar që Parlamenti hungares miratoi një ligj të diskutueshëm më 30 mars që i lejon Orbanit të sundojë me urdhra për një kohëzgjatje të pacaktuar.

Kritikët e Orbanit në Hungari dhe jashtë vendit e konsiderojnë ligjin një instrument që synon pothuajse kontroll të plotë të qeverisë, e cila përdor pandeminë koronare si një justifikim. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com