Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

HETIMI/ Transkipti: Ky ishte komunikimi i fundit i Floyd me policët, ja fraza e thënë 20 herë

Afro-amerikani George Floyd ka thënë se ai nuk mund të marrë frymë më shumë se 20 herë, duke thirrur fëmijët dhe nënën e ndjerë dhe duke thënë që oficerët do ta vrisnin atë, këto, para se të vdiste gjatë një arrestimi brutal të policisë në Minneapolis, tregojnë prova të reja.

George Floyd u vra në 25 maj, pasi një oficer policie i bardhë i shtypi me gju qafën e tij për gati 9 minuta ndërsa ishte shtrirë në tokë.

Vdekja e tij ndezi një valë masive protestash kundër racizmit dhe brutalitetit të policisë në SHBA dhe më pas në të gjithë botën.

“Nuk mund të marr frymë!” – i bërtiti Floyd dhe i thirri nënës së tij, ndërsa ai mbytej, thotë AFP.

Transkriptet e pamjeve nga një aparat fotografik i instaluar te oficeri i policisë Thomas Lane, një nga ata të përfshirë në vrasjen e Floyd, zbuluan detaje të reja në lidhje me momentet e tij të fundit në një gjykatë në Minesota.

“Qetë, ju jeni mirë”

Floyd u tha oficerëve, kur e arrestuan, të mos e futnin në një makinë policie sepse ai ishte klaustrofobik dhe në ankth.

Kur ata u përpoqën ta detyrojnë atë që të futet në makinë, Floyd bërtiti se ai nuk mund të merrte frymë dhe se ai “do të vdiste këtu”.

“Mami, unë të dua. Thuaj fëmijëve të mi që i dua. Unë jam i vdekur”, tha Floyd më vonë, sipas transkriptit, duke i bërë thirrje nënës dhe fëmijëve edhe disa herë.

Floyd tha gjatë arrestimit se “nuk mund të merrte frymë” më shumë se 20 herë.

Nga ana tjetër, oficerët e policisë dëgjihen duke i thënë atij “të qetësohet”, se ai është “mirë” dhe se po “flet normalisht”.

Në një moment, Floyd filloi duke thënë se ai do të vriste atë.

“Atëherë ndaloni së foluri, ndaloni të bërtisni, kërkon shumë ajër,” i tha oficeri Derek Chauvin.

“Do të më vrasin”

“Ata do të më vrasin mua! Ata do të më vrasin mua! Unë nuk mund të marr frymë!”, ishin fjalët e fundit të Floyd, sipas këtij transkriptimi.

Katër policë të përfshirë në arrest, Lane, Chauvin, Tou Zhao dhe Alexander Kueng, u pushuan nga policia një ditë pas vdekjes së Floyd dhe akuzohen për vrasjen e tij.

Secili mund të kalojë deri në 40 vjet pas hekurave.

Chauvin, i cili shtypi në qafë 46-vjeçarin, u akuzua për vrasje të shkallës së dytë dhe të tretë.

Thao dhe Kueng, si dhe Lane, akuzohen për ndihmën në vrasje. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts